Profesor UŁ nominowany

Profesor Arkadiusz Morawiec z Katedry Literatury Polskiej XX i XXI w. Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał nominację do Nagrody im. Jana Długosza za publikację "Literatura polska wobec ludobójstwa" (Wydawnictwo UŁ). Wyniki poznamy 24 października br.

 

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury, zwłaszcza publikacje naukowe z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.

Autor poszerza w swojej publikacji kategorię zagłady, odnosząc ją do zbiorowych zbrodni przeciw różnym społecznościom, nie tylko społeczności żydowskiej. W tej materii najważniejsze jest badanie zbrodni dokonywanych na osobach chorych psychicznie oraz na Cyganach. Pracę oceniam jako wartościową - podjęto w niej ważną problematykę zarówno z naukowego, jak i ogólnospołecznego punktu widzenia. Jest to dzieło uwzględniające obszerne materiały, w tym archiwalne. Rozdziały książki są zróżnicowane także pod tym względem, że w jednych Autor mógł się odwoływać do bogatej literatury przedmiotu, w innych zaś jest pionierem, ponieważ nie ma - lub prawie nie ma - opracowań mówiących o literackich odbiciach poszczególnych strasznych wydarzeń, takich jak martyrologia Cyganów czy wojny bałkańskie (Z recenzji prof. dr. hab. Michała Głowińskiego).

Dr hab. prof. nadzw. UŁ Arkadiusz Morawiec - absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania naukowe: literatura XX i XXI wieku, zwłaszcza pisarstwo obrazujące totalitaryzm, teksty stanowiące zapis doświadczeń granicznych, literatura obozowa i literatura Holokaustu, najnowsza polska poezja i proza, ponadto genologia, paraliteratura, zagadnienia literackości, aksjologia. Zajmuje się także krytyką literacką oraz bibliografią. W latach 2005-2010 pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika "Literaturoznawstwo". Jest członkiem Rady Naukowej czasopisma "Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica" oraz "Narracje o Zagładzie". Jest stałym recenzentem czasopism: "Fraza", "Polonistyka. Innowacje", "Przestrzenie Teorii". Od 2002 r. współpracownik miesięcznika "Nowe Książki". Współpracuje także w "Kwartalnikiem Artystycznym". Recenzje literaturoznawcze i krytycznoliterackie publikował na łamach następujących czasopism: "Akcent", "Dekada Literacka", "FA-art", "Fraza", "Język Polski", "Kresy", "Kwartalnik Artystyczny", "Pamiętnik Literacki", "Przegląd Artystyczno-Literacki", "Ruch Literacki", "Sztuka i Filozofia", "Teksty Drugie", "Twórczość", "Zagadnienia Rodzajów Literackich", "Znak".

Trzymamy kciuki!


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ