Rozmowy o filozofii - nowy odcinek

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy do słuchania rozmów w cyklu „Wielkie pytania filozoficzne". Podcasty powstają głównie na kanwie książek wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego w serii: „Kim jest człowiek?". Nagrania audio tworzą studenci filozofii z Koła Naukowego IDEA działającego przy Instytucie Filozofii UŁ. Na cykl składa się seria inspirujących rozmów z wykładowcami Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ: lodz.university/UeBL . Dotychczas ukazały się cztery odcinki, kolejne nagrania będą publikowane sukcesywnie na kanale Soundcloud UŁ: soundcloud.com/unilodz

 

Tytuł książki wokół której toczy się rozmowa to "Profile metafilozoficzne" (wydana w ramach serii Bibliotheca Philosophica w 2020 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego). 

 "Rola czynnika osobistego i indywidualnego w filozofii wydaje mi się dzisiaj o wiele ważniejsza niż sądziłem jeszcze 20 czy 30 lat temu".

prof. Ryszard Kleszcz, Instytut Filozofii UŁ, członek Kapituły Konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Prof. Ryszard Kleszcz (Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego) w rozmowie z Mateuszem Gholamym (student filozofii z Koła Naukowego IDEA) opowiada, między innymi, o swojej najnowszej książce, poświęconej problematyce metafilozoficznej w badaniach Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Jednak rozmowa stara się dotykać podstawowych zagadnień filozoficznych możliwie jak najszerzej. Stąd dyskusja staje się właściwie w dużej mierze próbą refleksji nad stanem, statusem i podziałami filozofii współczesnej, a także nad tym, co może dać samym filozofom i sympatykom tej dziedziny spojrzenie na filozofię z perspektywy metafilozoficznej.
Metafilozofia jest nazywana filozofią o filozofii; jest to dział filozofii zajmujący się badaniem jej celów, założeń i metod, określana "filozofią drugiego poziomu".


 O cyklu podcastów

Seria książek „Kim jest człowiek?” na podstawie której są realizowane nagrania składa się z pozycji tłumaczonych z języków obcych, z prac polskich oraz wywiadów z myślicielami zajmującymi się problematyką człowieczeństwa. Głos w książkach zabierają ważni uczeni tworzący w pierwszej połowie dwudziestego wieku oraz współcześni: przedstawiciele nauk przyrodniczych, społecznych oraz z kręgów: filozoficzno-teologicznego i antropologiczno-kulturowego. 

"Interesują mnie odpowiedzi na podstawowe pytania nurtujące człowieka. Zagadnienia, którym się przyglądam fascynują mnie i elektryzują. Dzięki pogłębionym rozmowom z filozofami z Uniwersytetu Łódzkiego zyskuję na nie nową perspektywę i mam nadzieję, że nasi słuchacze również." 

Mateusz Gholamy z Koła Naukowego IDEA

Trzy pierwsze nagrania 

„Prawda i życie” to pierwszy podcast z cyklu „Wielkie pytania filozoficzne”. 
W pierwszym odcinku Mateusz Gholamy wspólnie z dr Marcinem Bogusławskim (Instytut Filozofii UŁ) zastanawiają się nad znaczeniem pojęcia prawdy w filozofii, nauce, ale przede wszystkim w codziennym, praktycznym działaniu. Próbując jakoś uchwycić i zdefiniować to tak trudno uchwytne, ale przecież bardzo ważne dla człowieka pojęcie, rozmówcy starają się znaleźć niezawodne metody zdobywania prawdy (jeżeli ich znalezienie jest w ogóle możliwe).

Drugim podcastem w serii jest „Status moralny”Szeroko pojęta problematyka etyczna na pewnym etapie refleksji (a może na samym jej początku) powinna pobudzać do refleksji nie tylko nad człowiekiem, ale też nad statusem moralnym wszystkich istot żywych. Dawid Góras w rozmowie z dr Krzysztofem Kędziorą (Instytut Filozofii UŁ) próbują odpowiedzieć między innymi na pytanie, w jakim stopniu i czy w ogóle powinniśmy ekstrapolować reguły moralne, które stosujemy do innych ludzi, poza świat człowieka. 

Trzeci podcast nosi tytuł „Dlaczego kochamy?”Problematyka miłości jest wielkim i niezwykle rozległym zagadnieniem, eksplorowanym od tysiącleci przez mit, sztukę, filozofię, religię, a od jakiegoś czasu także przez różne nauki. Mateusz Gholamy w rozmowie z prof. Pawłem Pieniążkiem (Instytut Filozofii UŁ) skupiają się głównie na jej filozoficznym rozumieniu, zastanawiając się między innymi nad relacjami łączącymi pojęcie miłości z przyjaźnią, koleżeństwem, kwestiami etycznymi, a także racjonalnością i współczesnymi przemianami obyczajowymi.
 
Materiał źródłowy: WUŁ, KN IDEA
Redakcja: Centrum Promocji UŁ