Spotkanie autorskie „Nie tylko holocaust”

Echa Zagłady Ormian i innych masowych zbrodni w literaturze polskiej będą tematem spotkania z Arkadiuszem Morawcem - autorem publikacji Literatura polska wobec ludobójstwa. Autor poszerza kategorię zagłady odnosząc ją do zbiorowych zbrodni przeciw różnym grupom, nie tylko społeczności żydowskiej.

 

Arkadiusz Morawiec pochyla się nad literackimi echami eksterminacji Ormian dokonanej przez Turków, "likwidacją" osób upośledzonych i psychicznie chorych oraz Cyganów w nazistowskich Niemczech, a także dokonanej przez Serbów masakry w Srebrenicy.

Intencją Arkadiusza Morawca jest uczulenie na fakt, że zagłada Żydów, której słusznie poświęca się dużo uwagi, jest tylko jedną z licznych, nie tylko w wieku dwudziestym, masowych zbrodni. Autor zdaje sobie sprawę, że słowa te mogą budzić kontrowersje i w żadnym wypadku nie dyskredytuje Szoa. Proponuje jednak spojrzeć na Holocaust z dystansu jako na zjawisko nie w pełni wyjątkowe w dziejach.

Tym samym autor rozpoznaje i określa obszar ba­dawczy dotąd przez polskie literaturoznawstwo postrzegany tylko częściowo.

Jest to bardzo istotny obszar, ponieważ literatura bywała najszybszą formą upamiętnienia ofiar ludobójczej przemocy, a nierzad­ko - przez długie lata - jedyną istniejącą i jedyną docierającą do względnie sze­rokiego kręgu społeczeństwa.

Rozmawiać będą Arkadiusz Morawiec i Natalia Królikowska.

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Drzewo życia, drzewo pamięci 1915-2018".

Gdzie -> Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83

Kiedy -> 8 listopada 2018 r., godz. 18:00

Kontakt -> Marzena Gawłowska // marzena.gawlowska@uni.lodz.pl // 42 235 01 64

Materiał źródłowy: Wydawnictwo UŁ

Redakcja: Centrum Promocji