Spotkanie Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ był gospodarzem Konferencji Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich. Uczestnicy dyskutowali w świetle Ustawy 2.0 o licznych i ważnych problemach związanych z pracą naukową i dydaktyczną, kwestiach finansowych i prawnych.

 

- Rok akademicki 2019/2020 jest drugim rokiem wdrażania Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Z dniem 1 października 2019 r. w życie weszły nowe statuty uczelni. Niektóre uczelnie zdecydowały się na likwidację wydziałów. Na wszystkich uniwersytetach przynajmniej część dotychczasowych uprawnień rad wydziałów przejmują nowe ciała kolegialne. Obowiązują nowe zasady nadawania tytułu profesora i stopni naukowych doktora habilitowanego oraz doktora. Rozpoczęło się również kształcenie w szkołach doktorskich. Tak liczne zmiany wymagają nie tylko wytężonej pracy dziekanów, ale też wzajemnych konsultacji. Cieszę się, że w tym kluczowym czasie Dziekani Wydziałów Przyrodniczych w ramach kolejnej edycji konferencji byli gośćmi Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ - podsumowuje Dziekan Wydziału BiOŚ prof. Andrzeja Kruk.

W spotkaniu wzięli udział dziekani i prodziekani z wydziałów przyrodniczych z całej Polski. Wśród prelegentów byli m.in.: prof. Błażej Skoczeń - przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki, prof. Grzegorz Węgrzyn - przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej, prof. Andrzej Jajszczyk - członek Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, Agnieszka Stefaniak-Hrycko - wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także przedstawiciele Krajowego i Regionalnego Punktu Kontaktowego - Horyzont 2020.

Profesor A. Kruk podziękował również Władzom UŁ za możliwość organizacji obrad w pierwszym dniu konferencji w przepięknych wnętrzach Pałacu Biedermanna. Drugiego dnia Dziekani spotkali się w zmodernizowanym Muzeum Przyrodniczym UŁ.

Konferencja odbywa się cyklicznie dwa razy do roku. W czerwcu miała miejsce w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ był już jej organizatorem 6 lat temu, w dniach 24-25 października 2013 r.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ