Starość – jak ją oswoić?

Kiedy zaczyna się starość? Jak zapobiegać i unikać różnego rodzaju zagrożeniom, które napotkać możemy będąc seniorem? Jak chronić swoje prawa w podeszłym wieku? Między innymi o takich sprawach rozmawiali naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego i innych polskich uczelni wyższych podczas konferencji "Senior to brzmi dostojnie".

 

Zapraszamy do zapoznania się z wystąpieniami panelistów, którzy opowiadali o różnych obliczach starości.

Prof. Piotr Szukalski, socjolog, opowiadał o tym jak starzejemy się my, Polacy. Prof. Rafał Zimny, z UKW w Bydgoszczy, przedstawił spojrzenie językoznawcy na starzenie się w komunikacji. Z kolei prof. Bogusława Urbaniak z UŁ wygłosiła krótki wykład o ochronie praw osób starszych. Dr Robert Błaszczak (Oddział Geriatrii Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi) opowiedział natomiast o tym, jak opóźniać proces starzenia się. Poruszono też temat starszego wieku w kontekście pracy, a także zaprezentowano projekt UŁ "Senior w zagrożeniu" - jedno z działań Uniwersytetu Łódzkiego na rzecz najstarszych mieszkańców województwa.

Organizatorem spotkania była Fundacja Activus, która od lat prowadzi spotkania i organizuje ciekawe wydarzenia dla seniorów we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Gerontologiczne. Sponsorami wydarzenia są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz firma Press Glass.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: Marek Chałas, Fundacja Activus

Redakcja: Centrum Promocji UŁ