Studenci UŁ pojadą na Expo w Dubaju!

Już niebawem rozpocznie się rekrutacja 150 studentów polskich uczelni do obsługi Pawilonu Polski podczas Expo 2020 Dubai. W projekcie wezmą udział m.in. studenci Uniwersytetu Łódzkiego. Oprócz nich do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojadą młodzi ludzie z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Grupy Uczelni Vistula. Wydarzenie, które miało odbyć się w 2020 roku zostało przesunięte z powodu pandemii COVID-19. Studenci spędzą tam czas od października 2021 do marca 2022 roku.

 

W grupie uczelni uczestniczących w przedsięwzięciu, to Uniwersytet Łódzki jako pierwszy zorganizował spotkanie informacyjne (28 stycznia) i przeprowadził rekrutację wewnętrzną. Miała ona charakter otwarty, dzięki czemu wśród rekomendowanych kandydatów znaleźli się nie tylko studenci Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego (28 osób), ale także Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych (9 osób) oraz po jednym kandydacie z Wydziału Filologicznego i Wydziału Nauk Geograficznych. Dwudziestu ośmiu studentów, którzy w najlepszy sposób zaprezentowali przed Zespołem EXPO własne kompetencje i umiejętności, zostało zakwalifikowanych do ostatniego etapu rekrutacji. W kwietniu przeprowadzono rekrutację uzupełniającą, w której wyłoniono kolejnych 9 kandydatów (8 osób z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, 1 osoba z Wydziału Filologicznego). To właśnie z tego grona wyłoniona zostanie 25-osobowa reprezentacja UŁ, bezpośrednio zaangażowana w obsługę gości podczas EXPO.

- Bardzo cieszy nas, że chcąc zaprezentować w Polskim Pawilonie w Dubaju to, co najlepsze, wspólnie działamy na rzecz pozyskania najlepszych wizytówek tego, co polskie - odpowiednio przygotowanych, kompetentnych i ambitnych studentów Uniwersytetu Łódzkiego - podkreśla doktor Jakub Doński-Lesiuk z Katedry Logistyki i Innowacji, Ambasador EXPO 2020 Dubai z ramienia Uniwersytetu.

Zaangażowanie studentów polskich uczelni do obsługi Pawilonu Polski podczas Expo 2020 Dubai ma na celu - poza zapewnieniem codziennej obsługi ekspozycji - umożliwienie młodym ludziom zdobycia unikalnego doświadczenia w środowisku międzynarodowym podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczego na świecie. Studenci zyskają także niepowtarzalną możliwość podniesienia kompetencji zawodowych i językowych podczas organizacji konferencji branżowych, wizyt oficjalnych delegacji międzynarodowych w Pawilonie Polski oraz wydarzeń towarzyszących o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.

Koordynatorzy programu praktyk liczą, że ważnym aspektem tego projektu będzie także integracja studentów reprezentujących uczelnie z różnych części Polski i ich współpraca z obsługą pawilonów innych państw w myśl hasła przewodniego Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai: Connecting Minds, Creating the Future - Łącząc umysły, tworzymy Przyszłość. Podczas Expo uczelnie planują dodatkowe działania jak seminaria i projekty badawcze z partnerami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz udział w targach. Studenci zostaną również zaangażowani w promocję programów regionalnych.

- Gwarancją sukcesu Polski podczas Expo 2020 Dubai będą profesjonalni, kreatywni i pełni entuzjazmu ludzie zaangażowani w realizację projektu. Jestem przekonany, że wypracowana przez nas formuła współpracy przyniesie obopólne korzyści. Studentom pozwoli na zdobycie unikalnego doświadczenia zawodowego, wesprze ich przyszłą pozycję na rynku pracy oraz umożliwi realizację ciekawych wyzwań przy dużych, międzynarodowych projektach. Zaangażowanie studentów będzie jednocześnie wspaniałą okazją do promocji uczelni wśród zwiedzających Pawilon Polski. - mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai.

Kształtowanie wizerunku Polski poprzez zaangażowanie studentów - młodej, dobrze wykształconej kadry pracowniczej do obsługi Pawilonu Polski, sprawdziło się także podczas poprzednich edycji Expo, m.in. w Astanie. Polska jest jednym z pierwszych krajów, który postawił na taką formę współpracy. Rekrutacja studentów odbędzie się trzyetapowo. Pod koniec lutego członkowie Zespołu Expo 2020 Dubai Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przeprowadzili webinaria ze studentami pięciu uczelni, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w projekcie. Następnie, uczelnie będą odpowiedzialne za koordynację zbierania zgłoszeń. W ostatnim etapie członkowie Zespołu Expo 2020 Dubai wyłonią 150 najlepszych kandydatów, którzy otrzymają możliwość wyjazdu do Dubaju.

Organizatorem praktyk i staży dla studentów jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Finansowanie praktyk i staży pochodzi ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach POWER, Działania 3.5 ,,Kompleksowe programy szkół wyższych" (dla Grupy Uczelni Vistula) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (pozostałe uczelnie), a studenci nie ponoszą dodatkowych kosztów.

Program praktyk i staży koordynowany przez PAIH nie jest jedyną formą współpracy z uczelniami. Studenci architektury ubioru Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej zaprojektują stroje dla obsługi Polskiego Pawilonu. Wiele z Urzędów Marszałkowskich angażuje uczelnie w prace nad koncepcjami ekspozycji regionów w strefie wystaw czasowych w Pawilonie Polski.

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju - cały świat w jednym miejscu

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Począwszy od Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe Expo na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości - od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów i rodziny z dziećmi.

EXPO 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r. a 30 marca 2022 r. pod hasłem: Connecting Minds, Creating the Future - Łącząc umysły, tworzymy przyszłość.

Polska na Expo 2020 w Dubaju

Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Cele obecności Polski na Expo w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Zakładamy wielowymiarową prezentację technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych. Udział Polski w Expo 2020 w Dubaju będzie unikalnym kontekstem promocyjnym dla polskich przedsiębiorców, zmagających się z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji - zrównoważony rozwój i mobilność - Polska rozszerza w trzech wątkach tematycznych: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: "Creativity inspired by nature".

Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. Cele obecności Polski na EXPO w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Zakładamy wielowymiarową prezentację technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych.

Udziałowi Polski towarzyszy szeroka oferta dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, organizacyjne i promocyjne, wykorzystując udział Polski w EXPO 2020 w Dubaju jako szansę do budowania relacji z partnerami biznesowymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i całej Zatoce Perskiej.

Za udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej udziałowi Polski w Wystawach Światowych: http://www.expo.gov.plwww.expo.gov.pl oraz w kanałach społecznościowych Poland at Expo: LinkedIn, Facebook, Twitter.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: dr Jakub Doński-Lesiuk, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ