UŁ w hołdzie płk. Janowi Kowalewskiemu

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski, uroczyście odsłonił tablicę pamięci pułkownika Jana Kowalewskiego - absolwenta Szkoły Handlowej Kupiectwa Łódzkiego, która przed II wojną światową znajdowała się w obecnym budynku Rektoratu UŁ. Pułkownik Jan Kowalewski miał strategiczny wkład w zwycięstwo w wojnie z bolszewikami w 1920 r.

Profesor A. Różalski podziękował profesorowi Przemysławowi Waingertnerowi za zwrócenie uwagi w imieniu Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na fakt, że pułkownik Kowalewski był absolwentem szkoły, która mieściła się w budynku Rektoratu. Podkreślił także wkład prof. Magdaleny Blomberg, która była inicjatorką pomysłu, by taka tablica powstała i by odpowiednio uczcić osobę pułkownika.

Rok 2020, uchwałą Senatu RP, został ustanowiony rokiem wybitnego kryptologa pochodzącego z Łodzi - Jana Kowalewskiego. W ten symboliczny sposób bohater sprzed wieku został nie tylko symbolicznie doceniony przez władze niepodległej Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim przywrócony zbiorowej pamięci Polaków. Historię łodzianina przybliża prof. Przemysław Waingertner z Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego.

- Cieszę się jako łodzianin, cieszę się jako historyk, ale także jako pracownik UŁ i członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dwie ostatnie aktywności mam honor dzielić z prof. M. Blomberg, która właściwie była "zaczynem" tej inicjatywy. Bardzo dobrze, że taka tablica się pojawiła - mówimy o oficerze Wojska Polskiego i przede wszystkim o jego wielkim aspekcie życia wojskowego, o którym Pan Rektor wspomniał - o wkładzie w zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r. To dzięki jego pracy i całego zespołu, z którym współpracował, Józef Piłsudski miał rozczytaną mapę przyszłych działań wojennych Armii Czerwonej. Pułkownik Jan Kowalewski stanowił kluczowe ogniwo w polskim wywiadzie wojskowym i miał ogromny wkład w ocalenie tak młodej wówczas jeszcze niepodległości Polski - mówił prof. P. Waingertner.

Tablica, którą zaprojektował artysta-plastyk - Włodzimierz Rudnicki, znajduje się na drugim piętrze Rektoratu UŁ przy ul. Narutowicza 65.

_20A6478Rektor UŁ, prof. A. Różalski (fot. A. Wróbel, Centrum Promocji UŁ)

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: Centrum Promocji UŁ