Wiosła Kultury przełożone na maj

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce debata o kulturze oraz gala rozdania Wioseł Kultury - nagrody kulturalnej "Gazety Wyborczej" i Monopolis - zostały przełożone na 22 maja br.

Dołączyliśmy do pierwszej edycji "Wioseł Kultury", nagrody ustanowionej przez łódzki oddział Gazety Wyborczej i Monopolis. Co więcej, w finale mamy "swoich" nominowanych, czyli reprezentantki UŁ - dr Izabelę Desperak i Marię Nowakowską. Gorąco zachęcamy do głosowania w plebiscycie!

Wiosła Kultury nominowani

Uniwersytet Łódzki nie tylko kształci przyszłych twórców kultury, rozmaitych dziedzin i specjalności: np. historyków sztuki, etnologów, filmoznawców, kulturoznawców, teatrologów. Nasi studenci i pracownicy aktywnie współpracują z instytucjami kultury, angażują się w tworzenie wystaw, organizują festiwale. Dlatego nie może dziwić obecność osób związanych z Uniwersytetem Łódzkim w pierwszym konkursie dla najlepszych animatorów kultury w Łodzi.

Kim są nominowane z UŁ?

Dr Izabela Desperak, socjolożka i Marta Zdanowska, studentka polonistyki, współtworzą projekt "Łódzki szlak kobiet", nominowany w kategorii animator, za niestrudzoną pamięć o ważnych łodziankach, o których nie zawsze pamiętamy. Na projekt składają się akcje artystyczne, spacery po mieście i apele o upamiętnienia w przestrzeni Łodzi. Wielka zasługa Fundacji "Łódzki Szlak Kobiet" to, m.in., opowieść o uczestniczkach marszu głodowego w Łodzi, ale też przywracanie pamięci o łódzkich włókniarkach, Irenie Tuwim czy łódzkich wątkach biografii Michaliny Wisłockiej. To dzięki "Łódzkiemu Szlakowi Kobiet" zawdzięczamy też petycję - apel o więcej patronek dla ulic w Łodzi.

Maria Nowakowska, absolwentka kulturoznawstwa, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim to mistrzyni "łódzkiego detalu". Częściej zauważa rzeźby, secesję i modernizm na ulicach naszego miasta, niż patrzy w niebo. Jest niestrudzoną organizatorką spacerów po mieście pod szyldem "Łódzkiego detalu" i autorką "Przewodnika po secesji w Łodzi i województwie łódzkim". O swojej pasji Maria opowiada w materiale wideo.

Uniwersytet tworzy kulturę na różnych płaszczyznach

W tym roku, po raz szósty, Uniwersytet Łódzki będzie organizował uroczystą galę wręczenia Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego T. Kotarbińskiego. Nagroda powędruje do autora najlepszej książki humanistycznej w Polsce w 2020 roku. Jest to najważniejsze tego typu wyróżnienie w Polsce. Jak co roku spotkamy się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Wydarzenie gromadzi nie tylko humanistów z wiodących ośrodków naukowych w Polsce, ale również władze miasta i regionu, ludzi kultury. Gala to również wyjątkowe wydarzenie, które uświetniają koncerty artystów, takich jak Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Stanisław Sojka i inni.

Od lat jesteśmy partnerem głównym Fotofestiwalu. W minionym roku Uniwersytet Łódzki organizował debaty i wykłady w Strefie Edukacyjnej Fotofestiwalu. Ożywił również dawny budynek filologii -"Motyl UŁ", udostępniając go na wystawy fotografii, pokazy filmów i twórców sztuki.

Już 10 rok jesteśmy współtwórcą, kreatorem i wsparciem dla innego łódzkiego festiwalu -Kamera. Akcja!

Naukowcy, studenci i doktoranci różnych specjalności stworzyli we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi cykl audiodeskrypcji dzieł sztuki, który umożliwia poznawanie dzieł sztuki przez osoby niewidome i niedowidzące.

Regularnie, klika razy w miesiącu organizujemy otwarte dla społeczeństwa debaty, wykłady i spotkania poświęcone kulturze w różnych punktach miasta (obiektach komercyjnych i niekomercyjnych), jak np. filozoficzne w kinie Charlie poprzedzające seanse filmowe, cykl "Spotkania z Nauką w Empiku" w Łódzkiej Manufakturze, czy spotkania z literaturą i filmem.

Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w wykładzie czy spotkaniu bezpośrednio, to żaden problem! Rejestrujemy je w postaci nagrań audio i wideo i udostępniamy na platformach YouTube i SoundCloud.

Studenci i pracownicy naszej uczelni otrzymują zniżki na bilety do łódzkich kin i teatrów, dzięki bardzo dobrej współpracy Uniwersytetu z wieloma instytucjami kultury w mieście.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/