Zjazd Katedr Postępowania Karnego na UŁ

Na Wydziale Prawa i Administracji UŁ spotkali się specjaliści prawa karnego z całej Polski. IX Zjazd Postępowania Karnego, zainaugurowany uroczystym wręczeniem Księgi Jubileuszowej Profesorowi UŁ - Tomaszowi Grzegorczykowi z okazji jego 70. urodzin, otworzył Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

 

Tematem przewodnim zjazdu była próba odpowiedzi na pytanie, dokąd zmierza proces karny sensu largo (Quo vadit processus criminalis?) - jak wygląda jego rzeczywistość i stojące przed nim wyzwania. Zamierzeniem organizatorów było stworzenie swobodnego forum wymiany myśli i poglądów na temat postępowania karnego, prawa karnego skarbowego, prawa i postępowania w sprawach o wykroczenia, odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także zagadnień dotyczących międzynarodowego obrotu prawnego w sprawach karnych.

Podczas jednego z wystąpień przedstawiono dziedzictwo procedury karnej na przestrzeni stu lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Prof. Stanisław Waltoś (UJ, Kraków) przytoczył zagadnienia teoretyczne i na przykładach przedstawił kondycję współczesnego prawa karnego, wskazując na co obecnie zarówno prawnicy, jak i politycy powinni zwrócić uwagę, by dążyć do ulepszania obecnego stanu. Podczas licznych paneli podjęto wiele istotnych i interesujących zagadnień, był również czas na dyskusję i cenną wymianę zdań.

Podczas zjazdu wręczono Księgę Jubileuszową prof. Tomaszowi Grzegorczykowi - kierownikowi Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki UŁ. Profesor jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie prawa karnego. Specjalizuje się także w zagadnieniach dotyczących prawa karnego skarbowego, postępowania w sprawach nieletnich i sprawach o wykroczenia. W latach 2004-2006 był członkiem komisji kodyfikacyjnej prawa karnego przy Ministrze Sprawiedliwości, gdzie przewodniczył zespołowi postępowania karnego tej komisji. W 2007 powołano go do resortowego zespołu ekspertów ds. zmian w ustawie o prokuraturze i rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości oraz ds. zmian w kodyfikacjach karnych. Orzekał w Izbie Karnej Sądu Najwyższego, w 2016 przeszedł w stan spoczynku. W 2011 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

48753659891_0d1cdf0c06_k

- To ogromna radość, że ogólnopolskie wydarzenie naukowe zostało połączone z uroczystością naszego profesora - prof. Tomasza Grzegorczyka. Jesteśmy dumni, że możemy świętować jubileusz profesora i nauczyciela akademickiego, który bada jak najrzetelniej i uczy jak najuczciwiej - mówiła prof. Teresa Wyka, Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Patronem honorowym był dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast patronatem organizacyjnym wydarzenie objęli - prof. dr hab. Antoni Różalski, Rektor UŁ, dr hab. Agnieszka Liszewska, prof. nadzw. UŁ, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi oraz Izba Notarialna w Łodzi. Patronat wydawniczy - Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Wydawnictwo C. H. Beck Sp. z o.o.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ