75 lat UŁ – nowa edycja książki prof. W. Pusia

W Polsce są trzy ważne uniwersytety - najstarszy Jagielloński, największy Warszawski i najlepszy Łódzki - mawiał, nieco żartobliwie, jeden z Rektorów UŁ. Łódzka uczelnia, z której wydzieliła się wkrótce Akademia Medyczna, kończy w tym roku 75 lat. Z tej okazji Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego wydaje nową edycję książki prof. Wiesława Pusia, historyka i byłego Rektora UŁ. Pierwsze wydanie ukazało się na 70-lecie Uczelni. Teraz autor uzupełnił treść o ostatnie pięciolecie.

 

W Polsce są trzy ważne uniwersytety - najstarszy Jagielloński, największy Warszawski i najlepszy Łódzki - mawiał, nieco żartobliwie, jeden z Rektorów UŁ. Łódzka uczelnia, z której wydzieliła się wkrótce Akademia Medyczna, kończy w tym roku 75 lat. Z tej okazji Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego wydaje nową edycję książki prof. Wiesława Pusia, historyka i byłego Rektora UŁ. Pierwsze wydanie ukazało się na 70-lecie Uczelni. Teraz autor uzupełnił treść o ostatnie pięciolecie. Od profesora Tadeusza Kotarbińskiego aż do profesora Antoniego Różalskiego.Książka profesora W. Pusia opisuje historię Uniwersytetu Łódzkiego w okresie od powołania go w 1945 r. do początku 2020 r. W czterech rozdziałach zostały przedstawione następujące kwestie; założenie, rozwój i rozbudowa uczelni; rozwój poszczególnych wydziałów; życie społeczno-polityczne uczelni w okresie mijającego 75-lecia; biogramy dziewiętnastu rektorów Uniwersytetu Łódzkiego.

- Za nami, społecznością UŁ, jest przeszło siedem dekad historii ciekawej, trudnej, ale ze zdecydowanie większą liczbą momentów pięknych. Najważniejsze jest to, że wciąż stanowimy jedną rodzinę akademicką, pomimo tylu zmian wokół nas - mówi prof. Wiesław Puś, autor książki.

Historia UŁ została ukazana na tle najważniejszych wydarzeń politycznych zachodzących w naszym kraju. Podkreślono szczególną rolę środowiska uniwersyteckiego (w tym studentów) w procesie przemian politycznych i gospodarczych w Polsce na początku lat osiemdziesiątych oraz na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. Omawiając rozwój poszczególnych wydziałów, autor wskazał na ich najważniejsze osiągnięcia badawcze i ukształtowane szkoły naukowe."Zarys historii Uniwersytetu Łódzkiego 1945-2020" ukaże się w formie elektronicznej już niebawem. Będzie można ją znaleźć i kupić na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

WUŁ-Zarys historii Uniwersytetu Łódzkiego 1945-2020


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: Centrum Promocji UŁ