Ambasadorzy UNIC – reprezentantki UŁ w Radzie Studentów UNIC

Od dwóch lat Uniwersytet Łódzki jest członkiem UNIC – Europejskiego Uniwersytetu Miast w Transformacji Postindustrialnej, czyli jednej z 50 sieci Uniwersytetów Europejskich. Wśród zadań podejmowanych w ramach tej współpracy jest podnoszenie świadomości wśród studentek i studentów na temat możliwości, jakie oferuje sojusz. To zadanie powierzone zostało Ambasadorom UNIC. Zachęcamy do poznania dwóch wyjątkowych studentek, które zdecydowały się pełnić tę rolę na Uniwersytecie Łódzkim.

Program Ambasador UNIC UŁ to inicjatywa, dzięki której zacieśniamy więzi pomiędzy społecznością studencką Uniwersytetu Łódzkiego a 9 pozostałymi uczelniami tworzącymi społeczność UNIC. Służy promowaniu UNIC nie tylko w obrębie naszej uczelni, ale również wśród społeczności lokalnej w Łodzi. UNIC umożliwia podjęcie zaangażowania w obrębie siedmiu ścieżek tematycznych, dzięki czemu reprezentanci uczelni mogą włączyć się w ten obszar, który jest najbardziej spójny z kompetencjami i zainteresowaniami daje osoby.

Naszą uczelnię w tych działaniach reprezentują: Julita Maciejewska i Rumbidzai Hodzonge.


POZNAJCIE AMBASADORKI UNIC NA UŁ 

Julita Maciejewska  

Pochodzi z Kalisza. Studiuje na III roku prawa (studia jednolite magisterskie) na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Interesuje się prawami człowieka. Jest przewodniczącą koła naukowego prawa międzynarodowego. Działa w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa (ELSA), gdzie obecnie jest wiceprezeską ds. seminariów i konferencji w grupie lokalnej ELSA Łódź.  Reprezentuje społeczność Uniwersytetu Łódzkiego w Radzie Studentów UNIC (UNIC Student Board), uczestnicząc w dyskusjach na temat wizji przyszłości UNIC. Szczególnie aktywna jest w obszarze czwartej ścieżki tematycznej „Sprawiedliwość, Bezpieczeństwo i Instytucje w UNIC”.  

O swojej aktywności w UNIC mówi:

Najbardziej dumna jestem z tego, że mogę reprezentować społeczność studencką Uniwersytetu Łódzkiego na spotkaniach Student Board, czyli Radzie Studenckiej. To dla mnie wielki zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność, by wypowiadać się w sprawach, które dotyczą przyszłości naszych post-industrialnych miast i uczelni. Mam poczucie sprawczości i czuję, że mogę wpływać na dalsze losy UNIC. Odbywam spotkania z decydentami i mogę przyznać, że głos studentów jest słyszalny. W grudniu ubiegłego roku miałam okazję wziąć udział w fantastycznej konferencji, której gospodarzem była nasza uczelnia. Odbyło się wiele wartościowych dyskusji i zaproponowano liczne pomysły na obszary dalszej współpracy w ramach UNIC.  

W ostatnim czasie pod kierunkiem dr Izabeli Florczak przygotowywała opisy Klinik Prawa, które zostaną umieszczone w spisie Klinik Prawa sieci UNIC. Taka baza służyć będzie zarówno osobom studiującym jak i pracownikom naukowym oraz osobom korzystającym z pomocy udzielanej przez Kliniki, a być może stanie się początkiem ich sieciowania w skali międzynarodowej.  

 

Rumbidzai Hodzonge 

Urodziła się i wychowała w Harare – stolicy Zimbabwe. Studiuje na I roku zarządzania biznesem (studia jednolite magisterskie) na Wydziale Zarządzania UŁ. Decyzja o dołączeniu do UNIC wynika z jej głębokiego przekonania o znaczeniu integracji i aktywnego uczestnictwa w działaniach społecznych. To zaangażowanie ściśle wiąże się z jej osobistym procesem integracji z nowym środowiskiem – w Łodzi mieszka od września 2023 roku.  

O swoim zaangażowaniu w ramach sojuszu mówi: 

Idee UNIC współgrają z moimi osobistymi wartościami jakimi są współpraca i zaangażowanie społeczne. Jako ambasador UNIC reprezentuję naszą uczelnię w Radzie Studenckiej UNIC (UNIC Student Board). Głównym obszarem mojej aktywności jest szósta ścieżka tematyczna, dotycząca zdrowia i dobrego samopoczucia. Ponadto, jestem członkinią grupy roboczej, skoncentrowanej na działalności stowarzyszeń i organizacji studenckich. Szukamy sposobów na zwiększenie zaangażowania i sieciowania osób z różnych uczelni. Naszą ambicją jest wzmocnienie pozycji członków społeczności uniwersyteckich, umożliwienie studentom, doktorantom i pracownikom uczelni swobodnego poruszania się w obrębie UNIC i poza nim. Wirtualna mobilność i udział w zajęciach online prowadzonych przez uczelnie partnerskie będą również odgrywać kluczową rolę w poszerzaniu naszych horyzontów edukacyjnych. 

 

Do sieci UNIC przynależy obecnie 10 uczelni partnerskich, wśród których znajdują się:

  • Erasmus University Rotterdam (Niderlandy) jako koordynator 
  • University of Deusto (Hiszpania) 
  • Ruhr University Bochum (Niemcy) 
  • University College Cork (Irlandia) 
  • Koç University (Turcja) 
  • University of Liège (Belgia) 
  • University of Oulu (Finlandia) 
  • University of Zagreb (Chorwacja) 
  • Uniwersytet Łódzki (Polska) 
  • Malmö University (Szwecja). 

 

Plany sojuszu na najbliższe lata to:

  • rozwijanie różnych form innowacyjnej edukacji
  • wsparcie nauczycieli akademickich w rozwijaniu narzędzi i warsztatu dydaktycznego
  • mobilność – także wirtualna oraz tworzenie wspólnych formatów edukacyjnych. 

Kolejny etap działania sojuszu ma na celu dalsze wspieranie rozwoju wiedzy poprzez współpracę, innowacje i integrację na rzecz wpływu społecznego.  


Więcej informacji o sojuszu można znaleźć na stronie sieci UNIC.

 

 

Redakcja: Agata Dawidowicz, Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR UŁ