Czy państwo powinno pomóc frankowiczom?

Jest to pytanie formułowane w mediach głównego nurtu jak i mediach społecznościowych. Przeważają wypowiedzi typu "dlaczego frankowicze mają dostać wsparcie?, dlaczego ci co brali kredyty w PLN mają być traktowani gorzej?" Odpowiedź na to fundamentalne pytanie przesądza o tym czy państwo powinno podjąć określone działania, czy też problem ten powinien zostać wyłącznie rozstrzygnięty na poziomie sporów sądowych między kredytobiorcą a bankiem.

 

Jaka powinna być rola państwa w sytuacji kryzysu na rynku kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich?

Problem w spłacie kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich był udziałem nie tylko polskich kredytobiorców. Wystąpił również na francuskim rynku kredytów mieszkaniowych. Jednakże w odróżnieniu od sytuacji w Polsce prawodawca francuski poprzez rozwiązania normatywne zapewnił kredytobiorcą skuteczną ochronę, ograniczając negatywne skutki ryzyka kursowego związanego z tym rodzajem kredytu. Szybkie działania z zakresie implementowania do porządku krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi sprawiły że problem ten dotyczył 4655 spośród 6000 kredytów przyznanych rezydentom francuskim we frankach szwajcarskich. Podjęta już w maju 2014 r. dekretem nr 2014-544 dotyczących kredytów walutowych z poza UE interwencja prawodawcy i władz nadzorczych ograniczyły rozmiary kryzysu i w sposób systemowy rozwiązały problem poprzez nałożenie na banki wielu ograniczeń i obowiązków dotyczących kredytów w walutach z poza UE. Istotną rolę w bieżącym rozwiązywaniu problemów odegrało sądownictwo francuskie, które podzieliło większość wątpliwości kredytobiorców nakazując w wielu wyrokach: wypłacenie odszkodowania dla kredytobiorców, zastosowanie legalnej stopy odsetek, przewalutowanie kredytu na euro uznając że nie została wpisana klauzula indeksacji, a także wskazując że bank nie dopełnił obowiązku informowania kredytobiorcy.

Dlaczego państwo powinno pomóc frankowiczom?

W Polsce kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich był znacznie rozleglejszy ( 868,32 tys. osób spłacających mieszkanie we frankach). Jeżeli założymy że państwo powinno odgrywać aktywną rolę na rynku bankowym ( widzialna ręka KNF powinna zastąpić niewidzialną rękę rynku ) to sprawne i szybkie działania państwa zmniejszyłyby skalę kryzysu frankowego Brak działań w zakresie ochrony kredytobiorcy kredytu we frankach sprawiał że ówczesna sytuacja kredytobiorców przypominała świat po drugiej stronie lustra. Jeżeli państwo jako legislator w sposób aktywny kształtuje funkcjonowanie rynku bankowego to w pewnym zakresie ponosi odpowiedzialność za sytuację na tym rynku i nie może przerzucić istniejącego problemu wyłącznie na sądownictwo. Z tych powodów parlament powinien moim zdaniem podjąć działania mające charakter "swoistej rekompensaty" dla frankowiczów za brek działań legislacyjnych nie dość skuteczny nadzór nad bankami.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Prof. UŁ dr hab. Lesław Góral