Dr hab. Marta Woźniak-Bobińska laureatką nagrody PAN

Dr hab. Marta Woźniak-Bobińska z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ została laureatką Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych.

 

Nagrody PAN dla młodych uczonych, do 38. roku życia, pracujących w województwie łódzkim są przyznawane roku przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk od 1989 na zgodny wniosek Prezydium Oddziału PAN w Łodzi i Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych. W tym roku nagrody wręczał prof. Aleksander Welfe, prezes Oddziału PAN w Łodzi.

nagr pan

Fot. Witold Woźniak

Dr hab. Marta Woźniak-Bobińska to pięciokrotna stypendystka MEN i MNiSW - trzykrotnie za osiągnięcia w nauce (m.in. stypendium dla młodych wybitnych naukowców w 2016), dwukrotnie na stażach językowo-naukowych (studiowała język arabski rok w Syrii i pół roku w Egipcie). Była współwykonawcą w kilku grantach NCN oraz kierownikiem szwedzkiej części niezwykle prestiżowego grantu Komisji Europejskiej w 7. Programie Ramowym "Defining and Identifying Middle Eastern Christian Communities in Europe" (DIMECCE/HERA). Prowadziła badania, kwerendy oraz obserwacje uczestniczące w 20 krajach, wygłosiła ponad 100 prelekcji oraz referatów na konferencjach w Polsce i za granicą.

DSC_8909

Fot. Witold Woźniak

Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatka wygłosiła prelekcję zatytułowaną "Między Wschodem a Zachodem. Nie tylko bliskowschodni chrześcijanie" podsumowującą jej dotychczasowy dorobek obejmujący dwie monografie, redakcję 10 prac zbiorowych oraz ponad 70 artykułów w języku polskim i angielskim. Wspólnym mianownikiem tych publikacji z obszaru stosunków międzynarodowych i nauk o polityce jest Bliski Wschód, zaś ich tematyka obejmuje cztery dziedziny: współczesnych Asyryjczyków/Aramejczyków, innych bliskowschodnich chrześcijan, politykę państw bliskowschodnich, społeczeństwo i kulturę na Bliskim Wschodzie.

DSC_8838r1200

Fot. Witold Woźniak


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: dr hab. Marta Woźniak-Bobińska

Redakcja: Centrum Promocji UŁ