Dwie prace nagrodzone w konkursie im. prof. Jana Kodrębskiego

20. edycja konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską obronioną na WPiA UŁ zakończyła się niecodzienną decyzją kapituły, która zdecydowała się podzielić nagrodę w wysokości 1000 euro między autorów dwóch prac - Mateusza Wiśniewskiego oraz Piotra Żuchowskiego. Pierwszy jest autorem pracy "Status prawny i dobrostan zwierząt w prawie Unii Europejskiej", drugi pracy "Obiektywne przypisanie skutku jako warunek odpowiedzialności karnej".

 

Pierwsza z prac - jak mówi jej autor - stanowi próbę odnalezienia odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób współczesne unijne prawo postrzega zwierzę - czy prawo to klasyfikuje zwierzę pośród rzeczy, dokonując jego reifikacji, czy też szuka dla niego innej kategorii prawnej, dostrzegając istotne różnice pomiędzy nieożywionymi rzeczami a przedstawicielami świata fauny, a zatem dokonując dereifikacji zwierzęcia.

"Czy kierowca jadący z dozwoloną prędkością powinien odpowiadać karnie za śmierć idącego jezdnią pijanego pieszego, gdy wiadomo, że prowadzący pojazd nieuważnie obserwował drogę, lecz nawet jeśliby zachował przy tym należytą ostrożność, nie uniknąłby śmiertelnego potrącenia?" to pytanie, które zadał Piotr Żuchowski podczas prezentacji swojej pracy. "Zgodnie z omawianą w pracy teorią przypisanie danej osobie określonego czynu powinno opierać się wyłącznie na ocenie obiektywnego zachowania, bez konieczności odwoływania się do zamiaru czy winy, które badamy dopiero w następnej kolejności."

Organizatorzy konkursu poinformowali podczas gali w Pałacu Biedermanna o zmianie na stanowisku przewodniczącego Kapituły. Po długoletnim prowadzeniu jej obrad prof. dr hab. Piotr Daranowski przekazuje tę funkcję prof. dr hab. Pawłowi Księżakowi. Zatem to kapituła pod jego przewodnictwem wybierze autora najlepszą pracę 21. edycji konkursu - już w roku 2020.

Laureatom serdecznie gratulujemy!


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: Maciej Kałach, Dziennik Łódzki

Redakcja: Centrum Promocji UŁ