Dziekański panel dyskusyjny „Wokół kryzysu irańskiego” na WSMiP

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej w tym roku debacie "Wokół kryzysu irańskiego", która odbędzie się w poniedziałek 3 lutego 2020 r. o godzinie 14.30 na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych w Sali Rady Wydziału, ul. Składowa 43, Łódź. Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej w tym roku debacie "Wokół kryzysu irańskiego", która odbędzie się w poniedziałek 3 lutego 2020 r. o godzinie 14.30 na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych w Sali Rady Wydziału, ul. Składowa 43, Łódź. Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Tematem debaty będzie trwający obecnie kryzys wokół Iranu, w tym sytuacja wewnętrzna w tym państwie, możliwe scenariusze oraz wymiar międzynarodowy, w tym konflikt ze Stanami Zjednoczonymi oraz napięcia w regionie.Dyskusję moderował będzie dr hab. Ryszard Machnikowski, prof. UŁ, będzie prowadzona w oparciu o Chatham House rule.

Debata wpisuje się w cykl imprez organizowanych przez nasz Wydział z okazji obchodów 20-lecia istnienia WSMiP UŁ.

UCZESTNICY:

- Łukasz Przybyszewski - analityk ds. Azji Zachodniej w Ośrodku Badań Azji Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej. Absolwent UW (iranistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne) oraz SGH (International Business). Doktorant SGH (polityka publiczna) i korespondent portalu BiznesAlert.pl. Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa w regionie Azji Zachodniej z naciskiem na kwestie związane z Iranem. Szczególne zainteresowania to sprawy gospodarcze oraz przemysł zbrojeniowy Iranu. Autor komentarzy, analiz i raportów w "Biuletynie Ośrodka Badań Azji" oraz "Dwugłosie". Publikował także na łamach "BiznesAlert.pl" oraz "PSZ.pl". Niegdyś wolontariusz Stowarzyszenia ARABIA.pl (2003-2007). Najlepszy Student 8. Edycji Akademii Młodych Dyplomatów (EAD), nagrodzony policy paper: "Poland's Foreign Policy Towards Asia. How to Forge Presence into Strength?"

- Marcin Rzepka - dr hab., slawista i orientalista, pracownik Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Członek towarzystw naukowych: Societas Iranologica Europaea oraz Society for Pentecostal Studies. W swoich pracach koncentruje się głównie na badaniu przemian oraz transformacji o charakterze etnicznym i religijnym na Bliskim Wschodzie z uwzględnieniem problemów kształtowania tożsamości Asyryjczyków i Kurdów mieszkających w Iranie oraz Iraku. Jego głównym obszarem badań pozostaje jednak historia społeczna współczesnego Iranu oraz rola religii w polityce zagranicznej tego kraju. Ostatnio opublikował: Prayer and Protest. The Protestant Communities in Revolutionary Iran (Krakow: Unum Press 2017), Translation, Power and Domination: The Postcolonial Explorations of the Bible in the Kurdish Context (in Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities. The Call of the Cricket, Basingstoke: Palgrave Macmillan 2018, s. 187-212), Apostołowie nowoczesności. Protestantyzm w Iranie w okresie autorytatnej modernizacji (Libron: Kraków 2019).

- Urszula Pytkowska-Jakimczyk, iranistka, asystent w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011-2012 studiowała w Instytucie Dehchody na Uniwersytecie Teherańskim. Zajmuje się współczesnym Iranem, irańskim społeczeństwem, kulturą i polityką. Obecnie przygotowuje doktorat w oparciu o dokumenty irańskiej tajnej policji - SAWAK. Prowadzi także blog poświęcony bieżącym wydarzeniom w Iranie - https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.urszulapytkowska.natemat.pl%2F%3Ffbclid%3DIwAR0OSduKILMUsSzv4v1PafrN7CIQJekfz5foeX3nmC-6Ubmg8YJmuhPPFdg&h=AT33KopEAhJ-v5XRtvfnxWpeR5VkC0jQn9fF9ILJEwvdsSs1b3CjFk4RVR198gsFgpCKOYQHi6gNWwtJ_t-gJHF3qhszOf8xJX1Sd-0PF0Wpcye5R8n8hqzY3VAPu9yGEiNbwww.urszulapytkowska.natemat.pl

- Robert Czulda - specjalista z zakresu polityki międzynarodowej, były wykładowca Islamic Azad University oraz Imama Sadigha w Teheranie, absolwent kursów teologiczno-politycznych w irańskim Qom, stały komentator waszyngtońskiego Atlantic Council oraz analityk ds. Zatoki Perskiej w IHS Jane's, adiunkt Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

logo_WSMiP