Finalistka II edycji konkursu Kotarbińskiego Wiceprezesem ESA

Profesor Kaja Gadowska, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas październikowego posiedzenia Executive Committee w Paryżu została wybrana Wiceprezesem ESA (Vice-President). Powierzono Jej także funkcję przewodniczącej Policy Committe.Profesor Kaja Gadowska, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego została członkinią zarządu Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA) na kadencję 2019-2021. Wybór został dokonany podczas niedawnego zjazdu tej organizacji w Manchesterze.

 

Wcześniej, prof. Gadowska ostała członkinią zarządu Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA) na kadencję 2019-2021. Wybór został dokonany podczas sierpniowego zjazdu tej organizacji w Manchesterze.

W 2016 r. profesor była finalistką w II edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Nominowana do nagrody praca ("Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej"), została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Gadowska jest ponadto członkinią Kolegium Refleksji Humanistycznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Została także wytypowana do zarządu europejskiego przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Pomysł stworzenia Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego narodził się 1987 roku. Po formalnym założeniu w 1994 roku zostało ono oficjalnie zaprezentowane europejskim socjologom na konferencji w Budapeszcie. Od 2001 roku ESA jest zarejestrowane jako organizacja non-profit działająca w ramach francuskiego prawa. Obecnie liczy ponad 2800 członków. Towarzystwo wspiera przedsięwzięcia naukowe i dydaktyczne. Stanowi też platformę wymiany doświadczeń pomiędzy socjologami oraz badaczami z innych dziedzin wiedzy.

Na co dzień prof. Kaja Gadowska jest kierownikiem Zakładu Socjologii Sfery Publicznej w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główną dziedzinę zainteresowań badawczych profesor stanowi problematyka dysfunkcji sfery publicznej, w tym wpływu zjawiska klientelizmu i korupcji na proces transformacji polityczno-gospodarczej Polski po 1989 roku oraz relacji między sferami polityki i administracji. Kolejnym istotnym nurtem działalności naukowo-badawczej jest restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Profesor jest kierownikiem i głównym wykonawcą lub współwykonawcą wielu projektów naukowo-badawczych, m.in. finansowanych przez MNiSW, NCBiR i NCN. Jest również autorką i współautorką wielu prac naukowych z zakresu systemowych przemian społecznych, politycznych i gospodarczych publikowanych w kraju i za granicą.

Reprezentowanie polskich socjologów na arenie europejskiej to nie jedyne wyróżnienie dla Profesor Gadowskiej. Jest laureatką m.in. pierwszej Nagrody im. Stanisława Ossowskiego, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne za najlepsze prace doktorskie z dziedziny socjologii (2003), a także pierwszej nagrody w Konkursie im. Klemensa Szaniawskiego za najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych, przyznawanej przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację im. Stefana Batorego (2003), za książkę "Zjawisko klientelizmu polityczno-ekonomicznego. Systemowa analiza powiązań sieciowych na przykładzie przekształceń sektora górniczego w Polsce" (Kraków: WUJ, 2002). Profesor to stypendystka tygodnika Polityka "Zostańcie z nami" dla wybitnych młodych naukowców (2003). Dwie z jej książek, "Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej" (Kraków: WUJ, 2015) oraz "Zjawisko klientelizmu…", zostały zakwalifikowane do finału konkursu "Książka 25-lecia" organizowanego przez ISNS UW (2016).

Ponadto, we wrześniu 2019 ukazała się publikacja pod redakcją prof. Gadowksiej i Petera Solomona "Legal Change in Post-Communist States. Progress, Reversions, Explanations": http://cup.columbia.edu/book/legal-change-in-post-..., będąca re-edycją special issue Communists & Post-Communist Studies "Legal Change in Post-Communist States: Contradictions and Explanations", Volume 51, Issue 3, 2018

Gala wręczenia Nagrody II edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Uniwersytet Jagielloński

Redakcja: Centrum Promocji UŁ