Historia Polski na Podcaście

Dla tegorocznych maturzystów lub po prostu dla miłośników historii Polski - wykłady profesora Przemysława Waingertnera (Instytut Historii UŁ) przenieśliśmy z YouTube'a na dużo wygodniejszy dla odbiorców Soundcloud. O historii można teraz posłuchać w autobusie, w przerwie w zajęciach lub podczas popołudniowego relaksu.

 

https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/sets

Dlaczego bitwa pod Kostiuchnówką otworzyła Polsce drogę do powrotu na mapę Europy? Po co Piłsudskiemu był przewrót majowy? Czy Polska mogła uniknąć II wojny światowej i czy stan wojenny był koniecznością? - między innymi na takie pytania odpowiadał, przez cały 2019 rok, w swoim vlogu "Fragmenty historyczne", prof. Przemysław Waingertner. Teraz, jeśli ktoś chciałby posłuchać tych opowieści, po raz pierwszy lub ponownie, ma do wyboru również wersję audio.

23 krótkie wykłady to dziesiątki postaci, faktów i wniosków, które uporządkują wiedzę historyczną, dadzą okazję do zweryfikowania naszych opinii o wybranych wydarzeniach, być może zainspirują do samodzielnego zgłębiania niektórych tematów.

Profesor Przemysław Waingertner ma niezwykły dar opowiadania o minionych wydarzeniach w sposób prosty i jednocześnie zawierający wielowątkowy obraz historyczny. Podczas kilkunastominutowego wykładu możemy wyobrazić sobie co czuły, myślały lub do czego zmuszone były słynne postaci historyczne i tzw. zwykli ludzie.

Waingerhnerfot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Wciąż polecamy oczywiście wersje video wykładów prof. P. Waingertnera. Znaleźć je można na naszym biurze prasowym i na kanale YouTube UŁ, obok innych eksperckich treści, które regularnie publikujemy.

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/49271-wystartowal-vlog-historyczny-ul

https://www.youtube.com/playlist?list=PL53AD01ED0555E49D

Uniwersytet Łódzki konsekwentnie otwiera się na szeroko rozumiane otoczenie - ludzi w różnym wieku i o różnych poglądach, wszystkich otwartych na wiedzę i chcących poszerzać swoje horyzonty. Nasi eksperci wypowiadają się w mediach elektronicznych, ale spotykają się również ze słuchaczami w Empiku, podczas miejskich Festiwali i innych wydarzeń.

Uniwersytet to nie budynki i adresy - to przede wszystkim ludzie. Jako uczelnia, która powstawała na fundamentach wartości humanistycznych nigdy o tym nie zapominamy.

youtube_ul_miniaturka_1280x720px_fragmenty_historyczne


Redakcja: Centrum Promocji UŁ