Historyczne przygody Jerzego Giedroycia

"Jerzego Giedroycia przygody z historią i historykami" - to tytuł seminarium zorganizowanego 5 marca przez portal ohistorie.eu. Przyczynkiem do spotkania była trzytomowa publikacja Wydawnictwa UŁ "Mam na Pana nowy zamach" Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946--2000. Praca została opracowana przez prof. Rafała Stobieckiego i prof. Sławomira M. Nowinowskiego (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ), którzy wzięli udział w seminarium. Zarejestrowane spotkanie jest dostępne na portalu ohistorie.eu.

 

Publikacja łódzkich historyków została opracowana w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki "Jerzy Giedroyc, historycy i świadkowie historii". Praca zawiera korespondencję Gierdoycia, dzięki której możliwe jest zrekonstruowanie historiograficznych poglądów redaktora "Kultury".

Książka została doceniona przez polskie grono historyków. Świadczą o tym nagrody, które otrzymali jej autorzy:

· nagroda KLIO przyznana w kategorii edytorskiej przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej

· III nagroda w IX edycji konkursu "Studiów Źródłoznawczych" im. Stefana K. Kuczyńskiego

· nagroda MEiN za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Portal ohistorie.eu

Redakcja: Centrum Promocji UŁ