Historyk UŁ zbada radzieckie akta

Dr Wojciech Marciniak (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ) jesienią 2020 r. weźmie udział w "Programie wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej" NAWA. W ramach projektu odbędzie staż na Wydziale Historii Brzeskiego Uniwersytetu Państwowego im. Aleksandra Puszkina. Łódzki historyk jest cenionym ekspertem problematyki stosunków polsko-radzieckich.

 

Podczas stażu dr Marciniak przeprowadzi kwerendy w białoruskich archiwach w Brześciu, Baranowiczach, Pińsku oraz Mińsku. Ich celem jest analiza stosunku władz białoruskich do wyjazdów Polaków z ZSRR po II wojnie światowej. Badacz przeanalizuje m.in. akta wydziałów przesiedlenia i repatriacji przy Radzie Ministrów BSRR i przy Obwodowych Radach Deputowanych Robotniczych. Projekt jest ściśle związany z przygotowywaną pracą habilitacyjną łódzkiego historyka. Rozprawa porusza problematykę polityki władz powojennej Polski wobec Polaków przebywających w ZSRR - jako osoby wolne, ale także jako więźniowie, łagiernicy i zesłańcy.

Dr Wojciech Marciniak nieprzypadkowo wybrał Brześć jako miejsce odbywania stażu. Kadra naukowa Wydziału Historii BUP im. A. Puszkina to specjaliści w zakresie dziejów zachodniej Białorusi, a także relacji Białorusi z Polską. Poza tym przez Brześć wiodło najwięcej repatriacyjnych szlaków Polaków powracających albo przyjeżdżających z ZSRR do Polski w jej nowych granicach. Tam także znajdował się obóz przejściowy dla żołnierzy Armii Krajowej, których władze radzieckie zwalniały z łagrów. Wyjazd na Białoruś to także wstęp do kwerend w innych archiwach na Wschodzie.

Historyk jest cenionym specjalistą w zakresie losów obywateli polskich na Wschodzie po 17 września 1939 r., działalności Związku Patriotów Polskich w ZSRR oraz dyplomacji Polski Ludowej. Jest kierownikiem Archiwum Sybiraków, które powstało w 2019 r. na Uniwersytecie Łódzkim w wyniku porozumienia pomiędzy Wydziałem Filozoficzno-Historycznym UŁ a Łódzkim Oddziałem Związku Sybiraków. Zasób Archiwum to bogaty zbiór wspomnień i relacji zesłańców, a także m.in. fotografie i nagrania.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia programu Spór o Historię, w którym dr Marciniak opowiadał o działalności Związku Patriotów Polskich.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: dr Wojciech Marciniak

Redakcja: Centrum Promocji UŁ