Jak strajkowano w 1981? – wspomnienia łódzkich studentów

Jak młodym ludziom udało się wygrać z całym aparatem państwowym PRL? Kto podsłuchiwał studentów w hotelu Światowid? Co było największą wygraną Porozumienia Łódzkiego z 18.02.1981 r.? O tych i innych rzeczach można posłuchać w nagraniach przygotowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Uniwersytet Łódzki. Z Marcinem Gawryszczakiem z Muzeum rozmawiają ówcześni liderzy i uczestnicy protestu. Zwieńczeniem obchodów 40-lecia strajków studenckich będzie otwarcie wystawy zdjęć z przełomu stycznia i lutego 1981 roku. Już teraz zapraszamy na konferencję prasową z tej okazji - 18.02 (czwartek) o godzinie 12:00 na Piotrowską 104, przed UMŁ.

Nagrania ze wspomnieniami studentów łódzkich uczelni będą ukazywać się na kanale YouTube, Facebook i Soundcloud Uniwersytetu Łódzkiego 15, 16 i 17 lutego, o godzinie 19:00. Rozmowy prowadził Marcin Gawryszczak z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Serdecznie zapraszamy do słuchania i oglądania!

Zapowiedź:

Facebook UŁ

YouTube UŁ

Soundcloud UŁ

Rozmowa 1 - premiera 15.02 godz. 19:00

Gabriela Krauze - w latach 1979-1984 studentka Wydziału Prawa i Administracji UŁ, uczestniczka strajków studenckich, członkini Komisji Uczelnianej NZS UŁ

Piotr Kociołek - od 1978 r. student Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Łódzkiej, przewodniczący Komitetu Strajkowego na PŁ oraz członek Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej negocjującej z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Januszem Górskim, współtwórca NZS na PŁ

Ryszard Podladowski - w czasie strajku student filologii polskiej i filozofii na UŁ, członek Studenckiego Komitetu Jedności, sekretarz Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej, członek SZSP

Spotkanie poświęcone pamięci o łódzkich studentach, którzy w styczniu i lutym 1981 r. aktywnie zaprotestowali przeciwko władzy komunistycznej. Do ich najważniejszych postulatów należało: zarejestrowanie Niezależnego Zrzeszenie Studentów (NZS) jako w pełni niezależnej od władzy instytucji, uczestnictwo studentów w głównych ciałach uczelnianych, zniesienie praktyk robotniczych, zakaz interwencji SB i MO na terenie szkół wyższych i wiele innych. W strajku wzięli udział zarówno członkowie NZS oraz Socjalistycznego Związku Studentów Polskich (SZSP).

Rozmowa 2 - premiera 16.02 godz. 19:00

Małgorzata Litwińczuk-Lenczewska - studentka germanistyki na UŁ od 1978 r., w czasie strajku brała udział w redagowaniu i drukowaniu materiałów strajkowych na Wydziale Filologicznym; członkini NZS

Zbigniew Natkański - student historii na UŁ od 1977 r., zastępca szefa Wydziałowego Komitetu Strajkowego w Instytucie Historii, członek SZSP

Marek Perliński - student psychologii od 1977 r. i filozofii od 1980 r., członek Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej, negocjującej z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Januszem Górskim, członek SZSP

Siłą większości strajków, zrywów i buntów są z reguły masy stojące za swoimi liderami. To od ich jedności, wytrwałości i solidarności zależy sukces. W czasie strajku studenckiego ze stycznia i lutego 1981 r. to w znacznej mierze dzięki nim odniesiono sukces, podpisując 18 lutego 1981 r. zwycięskie Porozumienie Łódzkie. W strajku wzięli udział zarówno członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) oraz Socjalistycznego Związku Studentów Polskich (SZSP). Dlatego właśnie jedności, solidarności i codzienności strajkowej będzie poświęcone to spotkanie.

Rozmowa 3 - premiera 17.02 godz. 19:00

Spotkanie po latach. W 40. rocznicę łódzkiego strajku studenckiego z 1981 r. - rozmowa z uczestnikami strajku na Akademii Medycznej.

Strajk łódzkich studentów z 1981 r. to jeden z największych tego typu protestów w Europie. Trwał 29 dni (21 stycznia - 18 luty) i wzięło w nim udział około 10 tys. żaków, w tym około 1500 z Akademii Medycznej w Łodzi. Uczelnia ta dołączyła do strajku 23 stycznia. W spotkaniu porozmawiamy m.in. o specyfice medycznej uczelni w Łodzi, codzienności strajkowej, solidarności studenckiej czy wsparciu przyszłych medyków przez mieszkańców miasta i zakłady pracy. W nagraniu udział wzięli:

Andrzej Lubiński - w czasie strajku student medycyny, członek sekcji informacyjnej, po strajku członek Zarządu NZS na Akademii Medycznej w 1981 roku

Jacek Pytel - w czasie strajku student V roku medycyny, współzałożyciel NZS na AM, odpowiedzialny za orgznizację spotkań, wykładów, prelekcji i mszy św. na strajku

Krzysztof Bik - w czasie strajku student medycyny, członek Uczelnianego Komitetu Strajkowego AM, jeden z negocjatorów i sygnatariuszy umów studentów AM z władzami wojewódzkimi i ministrem zdrowia, jeden z twórców NZS na AM

Jarosław Fabiś - członek Uczelnianego Komitetu Strajkowego na Akademii Medycznej

Marek Janaszkiewicz - w 1981 r. student II roku medycyny, członek Uczelnianego Komitetu Strajkowego na Akademii Medycznej, jeden z twórców NZS na tej uczelni

Ludomir Stefańczyk - w czasie strajku student I roku medycyny, zaangażowany w działalność służby plakatowych, członek sekcji plastycznej, autor logo strajku na AM

Więcej o obchodach 40-lecia łódzkich strajków studenckich.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych