List Rektora Antoniego Różalskiego do społeczności UŁ

Publikujemy list Pana Rektora Antoniego Różalskiego do całej społeczności akademickiej UŁ.

 

Szanowni Państwo,

Pracownicy, Studenci i Doktoranci

Uniwersytetu Łódzkiego,

dobiega końca kadencja 2016-2020 i pełnienie przeze mnie funkcji rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Był to okres pełen wyzwań i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Przeżyliśmy wiele dni trudnych, ale doświadczyliśmy też chwil wzniosłych, uczestnicząc choćby w takich wydarzeniach uniwersyteckich, jak uroczyste nadania tytułu doktora honoris causa UŁ wybitnym postaciom życia naukowego, polityczno-społecznego i kulturowego z Polski i zagranicy, czy gali wręczenia Nagrody im. Pierwszego Rektora UŁ Profesora Tadeusza Kotarbińskiego w kolejnych jej edycjach.

Ta kadencja rektorska zostanie najprawdopodobniej zapamiętana przez społeczność akademicką naszej uczelni przede wszystkim ze względu na dyskusje dotyczące projektu ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" i prace związane z jej wprowadzeniem w życie, ale także ze względu na ostatnie miesiące i wyzwania związane z pandemią zakażeń koronawirusem.

Dziękuję Państwu za wspólne prace nad stanowiskiem wobec tej ustawy, także nad Statutem naszej uczelni oraz wieloma aktami prawnymi, które musieliśmy przygotować i uchwalić. Dziękuję w tym kontekście za zrozumienie moich racji, stanowiska Kolegium Rektorskiego, za twórczą i owocną dyskusję w duchu poszanowania różnych opinii, z troską o przyjęcie rozwiązań najlepszych dla naszego Uniwersytetu. Staraliśmy się dochować wierności podstawowym wartościom akademickim, jakimi są szeroko rozumiana autonomia uczelni, wolność badań naukowych oraz programów kształcenia, otwartość, tolerancja i przeciwstawianie się dyskryminacji w różnych jej formach. W tym kontekście szczególne podziękowania kieruję do członków Senatu UŁ i Rady Uczelni. Państwa opinie i uchwały wyznaczały kierunek działań moich i moich współpracowników w Kolegium Rektorskim.

Członkom tego Kolegium serdecznie dziękuję za zespołową pracę, poświęcenie i zaangażowanie w rozwiązywanie bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem uczelni, ale też działania poświęcone przygotowaniu uczelni do nowych wyzwań. Do tych podziękowań dołączam serdeczne podziękowania pracownikom administracji uczelni, bez Państwa oddania i poświęcenia działania władz uczelni nie byłyby możliwe. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Pana Kanclerza UŁ dra Rafała Majdy, za 12 lat pracy na tym stanowisku. Trudno przecenić jego rolę i to, co zrobił dla rozwoju UŁ w tym czasie.

Ogromne podziękowania za współpracę kieruję do Państwa Dziekanów i Osób kierujących wydzielonymi, samodzielnymi jednostkami naszej uczelni. Dobrze pamiętam wiele godzin poświęconych na dyskusję nad strukturą i organizacją uczelni, a także zadaniami przed jakimi stanęliśmy, w świetle wyzwań związanych z nową ustawą. Dziękuję za Waszą otwartość i działania na rzecz jednostek, które reprezentowaliście, ale z uwzględnieniem interesów wspólnych dla całej uczelni.

Dobrze też zapamiętam harmonijną współpracę ze związkami zawodowymi działającymi na UŁ. Ich przedstawicielom, z którymi miałem przyjemność prowadzić rozmowy, dziękuję za otwartość w prezentowaniu stanowisk, ale i zrozumienie uwarunkowań ogólnouczelnianych. Dołączam też serdeczne podziękowania dla Samorządu Studenckiego i Samorządu Doktoranckiego. Dziękuję serdecznie pracownikom Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów za oddanie i wszystkie działania na rzecz studentów i doktorantów, w szczególności podczas pandemii. Zasłużyliście Państwo na uznanie. Mam nadzieję, iż studenci Waszą pracę doceniają.

Celem naszych wspólnych działań był harmonijny rozwój, tak sfery naukowej, jak i kształcenia studentów, a także utrwalanie i intensyfikacja współpracy międzynarodowej oraz realizacji trzeciej misji uczelni - umacniania relacji z otoczeniem gospodarczym i kulturalno-społecznym naszego miasta i regionu. Dziękuję serdecznie wszystkim pracownikom badawczo-dydaktycznym i badawczym za wkład w budowanie pozycji naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. W ostatnich latach podjęliśmy wiele wysiłków i starań, aby ją umocnić. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozwój współpracy międzynarodowej. Kontynuowaliśmy wcześniej podjęte działania w tym zakresie, które przyniosły dobre skutki, w tym zwiększenie liczby studentów zagranicznych.

Ostatnie miesiące pandemii uświadomiły naszej społeczności, jak ważna jest dydaktyka. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli akademickich i naszych informatyków wdrożyliśmy powszechny system zdalnego kształcenia. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację epidemiczną i prognozy na kolejne miesiące, doświadczenia w zakresie pracy zdalnej, także te z zastosowaniem wcześniej wdrożonego elektronicznego obiegu dokumentów, będą dalej wykorzystywane.

Podczas pandemii zostaliśmy poddani trudnemu egzaminowi z odpowiedzialności, wzajemnego zaufania, życzliwości i współpracy. Przekonaliśmy się, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, ale też, że chcemy i możemy owocnie współpracować. To ważne w świetle kolejnych wyzwań, jakie stoją przed naszą społecznością. Nowym władzom UŁ życzę, aby taka atmosfera towarzyszyła ich działaniom.

Dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w zdobywanie funduszy na inwestycje oraz ich realizację. Dzięki ich wysiłkom zrealizowaliśmy szereg zadań inwestycyjnych m.in. modernizację Muzeum Przyrodniczego przy ul. Kilińskiego, obiekty na Rogach i V DS, gmach dla Wydziału Filozoficzno-Historycznego, Ogród Botaniczny przy Wydziale BiOŚ, kontynuujemy budowę siedziby Biobanku i modernizację Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego przy ul. Kopcińskiego oraz starego budynku BUŁ, rozpoczęliśmy budowę budynku dla Psychologii i Domu Seniora UŁ oraz modernizację IX DS. Jestem wdzięczny wielu osobom za trud związany z działaniami inwestycyjnymi, życzę wytrwałości w pracach zmierzających do zakończenia obiektów będących w trakcie realizacji.

Nie mogę pominąć w moich podziękowaniach wszystkich pracowników zaangażowanych w funkcjonowanie instytucji edukacyjnych związanych z UŁ - Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Brytyjskiej i Przedszkola. Dzięki Państwa oddaniu i poświeceniu ich pozycja rośnie, dobrze służą dzieciom i młodzieży, są doceniane przez rodziców, dzięki nim pokazujemy jak realizujemy w praktyce III misję wyższych uczelni. Do działań związanych z realizacją tej misji zaliczam także kontynuowany Program Absolwent VIP, koncerty w Pałacu Biedermanna oraz organizowane na wydziałach spotkania z wybitnymi przedstawicielami życia literackiego, przedstawicielami kultury, sztuki i biznesu. Wspieraliśmy i jesteśmy dumni z osiągnięć naszych artystycznych zespołów studenckich - "Kujona", "Bałałajek", chóru akademickiego oraz sportowców reprezentujących naszą uczelnię. W realizacji wszystkich działań uczelnianych jakie podejmowaliśmy niezwykle pozytywną rolę odegrało Centrum Promocji UŁ, a jego działania w ostatnim okresie epidemii w zakresie komunikowania się ze studentami i pracownikami są szczególnie warte podkreślenia.

Szanowni Państwo,

byliśmy razem w trudnym okresie nie tylko z powodu pandemii koronawirusa. Głęboki polityczny podział w naszym społeczeństwie nie pozostawał bez wpływu na naszą pracę. W moich działaniach rektora UŁ starałem się zachować neutralność polityczną uczelni, dbałem o to, by spór polityczny nie przenikał do naszego akademickiego życia. Mam nadzieję, iż tak będzie też w przyszłości i że Uniwersytet Łódzki będzie budował swoją przyszłość niezależnie od aktualnej koniunktury politycznej. Pamiętajmy, że władze polityczne i reprezentowane przez nie opcje polityczne się zmieniają, uniwersytet zaś trwa, a jego społeczność, będąc otwartą wspólnotą uczonych, pozostałych pracowników, studentów i doktorantów, realizuje swoją misję, opierając się na podstawowych wartościach akademickich: humanizmie, tolerancji, demokracji, sprawiedliwości i różnorodności.

Szanowni Państwo,

Dziękuję całej społeczności akademickiej za wsparcie podczas całej kadencji, a przede wszystkim zrozumienie mojego poglądu na to, czym jest uniwersytet w ogóle oraz czym jest i powinien być nasz Uniwersytet. Dziękuję za wszystkie wspólne działania, aby UŁ, zachowując uniwersalne wartości akademickie, mógł się dalej rozwijać. Zachowajmy to wszystko, co cenne, co wypracowaliśmy my, ale i ci, co byli przed nami. Wszak jesteśmy tylko zmianą w sztafecie pokoleń pracowników i studentów w bogatej historii UŁ.

Dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali, nie tylko 4 lata temu powierzając mi pełnienie funkcji rektora UŁ, ale i wcześniej, wybierając mnie na dziekana Wydziałów Biologii i Nauk o Ziemi oraz dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, a później prorektora UŁ. Pełnienie tych funkcji, praca dla dobra społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego, była dla mnie wielkim zaszczytem.

Z wyrazami szacunku pozostaję

Prof. dr hab. Antoni Różalski

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego