Mapa Koron Drzew dla Polski

Dr hab. Dominik Kopeć, prof. UŁ z Katedry Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Łódzkiego, opracował, wraz z zespołem B+R firmy MGGP Aero, Krajową Mapę Koron Drzew. Mapa dostarcza informacji na temat lokalizacji i wysokości drzew oraz powierzchni i objętości koron drzew dla całej Polski. Dostępna jest w serwisie internetowym Mapa Drzew.

Foto: MGGP Aero Sp. z o.o.

Czy wiemy ile drzew rośnie w naszym mieście? Gdzie rośnie najwyższe drzewo w naszej okolicy i jaka jest jego wysokość? Jaką powierzchnię zajmują korony drzew rosnących na naszej działce? Odpowiedzią jest Krajowa Mapa Koron Drzew udostępniona w serwisie: TUTAJ 

Krajowa Mapa Koron Drzew jest unikalnym rozwiązaniem na polskim rynku, opracowanym przez małopolską firmę MGGP Aero z Tarnowa. Mapa Koron Drzew powstała w wyniku pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów oraz potencjału technologicznego firmy. Jest odpowiedzią na współczesne potrzeby związane z zarządzaniem zielenią wysoką. Krajowa Mapa Koron Drzew zawiera wynik inwentaryzacji drzew rosnących na terytorium całej Polski. Prezentuje korony drzew, których wysokość jest wyższa niż 4 m, a powierzchnia ich koron większa niż 9 m2. 

Informacje, których o każdym drzewie dostarcza serwis to: lokalizacja korony, wysokość drzewa, powierzchnia korony i jej objętość, gatunek drzewa, kondycja drzewa, lokalizacja pnia, pierśnica. 

Jak powstawała Mapa?

Produkt został opracowany na podstawie danych pozyskanych metodą lotniczego skanowania laserowego, będących w zasobach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, które 31 lipca 2020 roku za przykładem innych europejskich państw zostały uwolnione i przekazane nieodpłatnie społeczeństwu zgodnie z dyrektywą INSPIRE. Analzie poddano chmurę punktów pozyskanych w latach 2011 - 2020 metodą lotniczego skanowania laserowego (ALS). Do opracowania produktu zastosowano metody uczenia maszynowego (ang. Machine Learning), które MGGP Aero rozwijało w dziale B+R.

Pozyskanie informacji o drzewach dla całego kraju było możliwe dzięki zastosowaniu metod analizy teledetekcyjnej co oznacza, że inwentaryzacja została wykonana zdalnie, bez konieczności wykonywania pomiaru bezpośrednio w terenie. Źródłem informacji o drzewach były w tym przypadku dane pozyskane z pułapu lotniczego. Na pokładzie samolotu załogowego zainstalowano specjalny laser tzw. ALS (Airborne Laser System), który z wysokości około 1 km mierzył wysokość i powierzchnie koron drzew. Inwentaryzacja wszystkich drzew w Polsce wymagała wykonania ponad 1 523 995 mln pomiarów laserem. Z powietrza, zinwentaryzowano ponad 3,3 mld koron drzew widzianych z góry, o łącznej powierzchni 9 669 476,2 ha, co stanowi 30,92% powierzchni kraju.

Dla kogo Mapa Koron Drzew?

Myślą przyświecającą autorom przy tworzeniu tego pionierskiego rozwiązania było udostępnienie podstawowych informacji o drzewach w Polsce w sposób przystępny i niewymagający specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dzięki temu Krajowa Mapa Koron Drzew może być wykorzystywana zarówno przez hobbystów jak i profesjonalistów np. w ramach wsparcia procesów adaptacji Polski do zmian klimatu.

Pozyskana i zaprezentowana w serwisie informacja niesie niebywałą wartość dla wszystkich użytkowników, ale w szczególności będzie przydatna zarządcom zieleni jednostek samorządowych, zarządcom infrastruktury oraz służbom ochrony przyrody.

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Sudetach

Dotychczas miano najwyższego drzewa w Polsce posiadała daglezja zielona (pseudotsuga menziesii) rosnąca w Nadleśnictwie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Zgodnie z pomiarami z września 2020 roku osiągnęła ona wysokość 58.20 m. W trakcie pracy na danych z Krajowej Mapy Koron Drzew (obecnie dostępnymi w serwisie mapadrzew.com), Agnieszka Ptak z zespołu MGGP Aero odkryła w Sudetach drzewa, które już w 2011 roku miały ponad 56 metrów wysokości. Pojawiło się więc podejrzenie, że obecnie drzewa te mogą być wyższe od rekordowej daglezji z Beskidu Żywieckiego.
Odkrycie to było poprzedzone tygodniami analiz danych lotniczego skanowania laserowego udostępnionych dla całego kraju przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W wyniku tych analiz wytypowano rejon Gór Bardzkich jako obszar występowania potencjalnie najwyższego drzewa w kraju. Ostateczne sprawdzenie przypuszczeń wymagało jednak wykonania pomiaru wysokości bezpośrednio w terenie.

W wyniku dokonanego pomiaru okazało się, że najwyższym drzewem w Polsce jest daglezja zielona o wysokości 59.40 m, która znajduje się w Górach Bardzkich. 

Serwis Mapa Koron Drzew

O Mapie na Facebooku

Materiał źródłowy: MGGP Aero Sp. z o.o., redakcja: Centrum Promocji UŁ