Nagroda za książkę o zmianach klimatu w miastach

Dr Agnieszka Rzeńca z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, wraz z trzema badaczami z innych instytucji naukowych, otrzymała nagrodę zespołową za wyjątkowe osiągnięcie naukowe. Nagrodę przyznało Polskie Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych za publikację monografii p.t. „Miasta i ich mieszkańcy w obliczu wyzwań adaptacji do zmian klimatu”.

fot. A. Rzeńca

Ksiązka „Miasta i ich mieszkańcy w obliczu wyzwań adaptacji do zmian klimatu" ukazała się nakładem PAN w kwietniu 2021 r. Publikację można pobrać bezpłatnie TUTAJ. 

Autorami nagrodzonej monografii są:

  •  dr Paulina Legutko (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie),
  •  dr Agnieszka Rzeńca (Uniwersytet Łódzki),
  •  prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
  •  dr Agnieszka Sobol (Instytut Rozwoju Miast i Regionów).

Nagrodzoną książkę uzupełnia cykl podcastów, czyli inspirujących rozmów z naukowcami, ekspertami, samorządowcami i aktywistami miejskimi. Prowadzący i goście serii podcastów starają się odpowiedzieć w nich na pytanie: Jak aktywnie działać w miastach na rzecz ochrony klimatu? 

Wszystkie nagrania dostępne są na kanale Soundcloud #UniLodz Podcasts: 

 

 Podcasty wraz z monografią stanowią spójny projekt "wydawniczo-słuchowiskowy". Niemniej jednak z każdego z tych elementów można korzystać niezależnie.

Książka rozwija szczególnie ważny temat zmian klimatu w miastach, a przede wszystkim wpływu użytkowników miasta na podnoszenie jakości życia i programowanie rozwoju w warunkach kryzysu środowiskowego. W publikacji wskazano, że miasta z jednej strony stanowią "punkty zapalne" narastających problemów klimatycznych, z drugiej strony, z uwagi na liczne możliwości dają szansę podjęcia realnej walki zapobiegającej negatywnym skutkom.

Ujęciem spajającym monografię i podcasty jest perspektywa podmiotowa. Pozwala ona określić rolę użytkowników miasta oraz ich działania (zakres merytoryczny i skalę) mające wpływ na kondycję środowiska w miastach. Wyraźny akcent postawiono na kwestię współpracy i współdziałania oraz budowania platform wymiany wiedzy, upowszechniania dobrych praktyk i wzajemnych inspiracji.

Autorzy monografii, wraz z zaproszonymi gośćmi - przedstawicielami wybranych grup użytkowników miast - władz lokalnych i administracji publicznej, mieszkańców i ngo's, instytucji edukacyjnych, architektów i projektantów przestrzeni miejskiej oraz biznesu lokalnego - stworzyli 11 inspirujących rozmów, o tym, jakie działania są podejmowane w kontekście przygotowania polskich miast do zmian klimatu. Rozmowy naukowców z zaproszonymi gośćmi pokazują perspektywę konkretnych przedstawicieli grup opisywanych w książce.

Poszczególne odcinki podcastów prezentowaliśmy przez kilka miesięcy na Facebooku Uniwersytetu Łódzkiego w cyklu pt. "Soboty z klimatem". Bardziej obszerny opis projektu wydawniczo-słuchowiskowego znajduje się TUTAJ. 

Materiał źródłowy: autorzy monografii; redakcja: Centrum Promocji UŁ