Nowoczesna pracownia „dużych mocy obliczeniowych” na WFiIS

Na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego otworzona została specjalistyczna Pracownia Komputerowa "dużych mocy obliczeniowych". W ramach Zespołu Pracowni Informatycznych dostępny jest zestaw 10. komputerów AMD typu Ryzen 9 3900X, wyposażonych w możliwość szybkich obliczeń z wykorzystaniem wielordzeniowych procesorów obliczeniowych Nvidia w technologii CUDA. Moc obliczeniowa tej Pracowni będzie wystarczająca do poprowadzenia zarówno prac dyplomowych, głównie magisterskich, jak i prac naukowych poświęconych zagadnieniom podstawowym oraz zastosowaniom informatyki (sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, obliczenia kwantowe).

 

Pierwsze tematy prac magisterskich zredagowane przez promotorów z wykorzystaniem tych technologii są już po zatwierdzeniu przez Radę Wydziału FiIS.

- Z Pracownią związane są duże nadzieje grona pracowników Wydziału liczących na poszerzenie swojej tematyki badawczej wobec dużych możliwości, jakich dostarczają komputery Ryzen przy zdalnym wykorzystaniu procesorów graficznych do wymagających dużych mocy obliczeń naukowych i skomplikowanych symulacji - komentuje dr hab. Grzegorz Wiatrowski, prof. UŁ, Kierownik Zespołu Pracowni Informatycznych.

- Używanie kart graficznych wydaje się najbardziej przyszłościową z technik umożliwiających prowadzenie obliczeń wielkoskalowych. Najbardziej popularne laptopy mają teraz procesory o mocy ok. 8 FLOPS (floating point operations per second / operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę). Tymczasem moc obliczeniowa kart graficznych zamontowanych w komputerach znajdujących się w Pracowni może sięgać nawet 28 Tera FLOPS! To absolutna czołówka światowa, jeśli chodzi o tego rodzaju sprzęt - wyjaśnia dr hab. Tomasz Gwizdałła, prof. UŁ, Kierownik Katedry Systemów Inteligentnych.

Oczywiście, wykorzystanie nowych urządzeń wymaga odejścia od klasycznego, liniowego schematu programowania. Możliwość zidentyfikowania procesów, które mogą być analizowane równolegle daje jednak gigantyczną przewagę i korzyści przejawiające się w wyraźnie krótszym czasie obliczeń. Warto też zauważyć, że wiele popularnych bibliotek, związanych na przykład z metodami sztucznej inteligencji, jest już przygotowanych do pracy w środowisku procesorów graficznych (GPU).

Materiał źródłowy:

dr hab. Tomasz Gwizdałła, prof. UŁ, Katedra Systemów Inteligentnych WFiIS

dr hab. Grzegorz Wiatrowski, prof. UŁ, Zespół Pracowni Informatycznych WFiIS


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/