Pierwsza zoologiczna wyprawa naukowa w filipińskie tropiki

Zoolodzy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zakończyli pierwszą część wyprawy w tropiki Mindanao, drugiej co do wielkości wyspy Filipin. Nasi uniwersyteccy specjaliści od owadów, pajęczaków i ślimaków eksplorowali pierwotne lasy w górzystej części prowincji Bukidnon, regionu znanego jako jeden z najważniejszych hot-spotów różnorodności biologicznej tej wyspy.

 

W czasie kilkudniowego wyjazdu zbierali bezkręgowce żyjące na Mount Kalatungan. Na ich "celowniku" znalazły się bezkręgowce nocą aktywne, żyjące w górskich strumieniach, czy zamieszkujące niemal wszystkie piętra lasu.

Badania łódzkich zoologów mają szansę przyczynić się do skuteczniejszej ochrony ostatnich naturalnych siedlisk tego regionu, który to obszar w ostatnich dziesięcioleciach został poddany bardzo silnej presji ze strony człowieka. Grupy badane przez uniwersyteckich specjalistów (m.in. lądowe ślimaki, pająki skaczące, muchówki z rodziny ochotkowatych, czy niektóre rodziny chrząszczy) w regionie Mount Kalatungan nie były nigdy wcześniej intensywnie badane.

Wyprawa jest wynikiem współpracy Uniwersytetu Łódzkiego oraz Mindanao State Uiniversity - Iligan Institute Technology. Uczestniczą w niej także pracownicy i studenci filipińskiej uczelni, którzy pod opieką specjalistów w Wydziału BiOŚ doskonalą umiejętności identyfikacji fauny bezkręgowej i poznają metodykę pracy terenowej.

IMG_5160

fot. WBiOŚ


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ