Podcasty OSA UŁ - Talking China#3 i Talking Japan#3

Talking China i Talking Japan to cykl krótkich dyskusji w języku angielskim na temat Chin i Japonii prowadzony przez Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ. W kolejnym odcinku Talking China#3 prof. Dominik Mierzejewski omawia role prowincji Yunnan w chińskiej polityce zagranicznej, natomiast Talking Japan#3 dr Marcina Sochy jest wprowadzeniem do serii podcastów poświęconych japońskiej polityce energetycznej. Podcasty UŁ pojawiają się na platformie Soundclud: https://soundcloud.com/uniwersytetlodzkihttps://soundcloud.com/uniwersytetlodzki.

Talking China#3

W styczniu 2020, przed wybuchem epidemii Coronawirusa przewodniczący Xi Jinping złożył pierwszą w tym roku wizytę zagraniczną w Mjanmie. Podpisano 33 porozumienia a Chiny obiecały ogromne inwestycje infrastrukturalne. Pytanie nasuwa się jednak inne: kto jest głównym "rozgrywającym" w polityce chińskiej wobec Mjanmy? W kontekście badań na rolą władz lokalnych w chińskiej polityce zagranicznej odpowiedź nasuwa się sama: to prowincja Yunnan. Profesor Mierzejewski w TalkingChina#3 omawia role prowincji Yunnan w chińskiej polityce zagranicznej ze szczególnym uwzględnieniem polityki wobec Mjanmy i kontynentalnej Azji Południowo-wschodniej. Pierwszy z punktów w podcaście przedstawia koncepcje "sworznia" zaprezentowaną przez przewodniczącego Hu Jintao, następnie omówiona jest współpraca gospodarcza w odniesieniu do projektów infrastrukturalnych. Ostatni z punktów analizuje rolę Yunnanu jako platformy pokojowych rozmów między walczącymi grupami z północnej Mjanmy i rządem centralnym. Mierzejewski konkluduje, iż większość projektów i planów w chińskiej polityce wobec Mjanmy to nie tylko polityka rządu centralnego ile skuteczny lobbying grup interesów z poziomu prowincji, które skutecznie wpływają na Pekin by polityki lokalne z czasem stawały się ogólnopaństwowymi. Audycja jest przygotowana na podstawie badań prowadzonych w ramach projektu NCN "Rola władz lokalnych w chińskiej polityce zagranicznej" UMO-2017/25/B/HS5/02117.

UŁ-PODCAST China -Xi Jinping's visit to Myanmar and the role of Yunnan province - Prof. Dominik Mierzejewski

In January 2020, before the Coronavirus outbreak, Xi Jinping paid the first foreign trip to Myanmar. Both sides signed 33 agreements and MOUs, and China promised to invest in multibillion-dollar infrastructure projects. But, the question is who is a major player in Sino-Myanmar relations? The answer is the provincial-level government in Yunnan. Prof. Mierzejewski in TalkingChina#3 discusses the roles of Yunnan province in China's policy towards Myanmar and continental South-East Asia. The first point is based on bridgehead concept delivered by Hu Jintao, the second touch the economic interactions mainly based on infrastructure projects and productivity cooperation and finally the role of a political platform for ceasefire talks between competing forces in Upper Myanmar. The podcast concludes the majority of policies towards Myanmar are not created by the government in Beijing, but rather are prepared by local authorities in Kunming and ones the lobbying in the central government is successful the policy turns into national. The podcast is based on the research supported by the National Science Center "The role of local governments in China's foreign policy"UMO-2017/25/B/HS5/02117.

Talking Japan#3

Trzeci podcast z serii Talking Japan jest wprowadzeniem do serii podcastów poświęconych japońskiej polityce energetycznej. Marcin Socha przedstawia krótką historię rozwoju japońskiego programu energetyki jądrowej oraz przytacza definicję "nuklearnej wioski". Jest to wpływowa grupa przedstawicieli ośrodków decyzyjnych i opiniotwórczych w Japonii, której celem jest ochrona i rozwój sektora energetyki jądrowej. Celem podcastu jest przedstawienie najważniejszych aktorów biorących udział w procesie decyzyjnym dotyczącym polityki energetycznej.

UŁ-PODCAST "Nuclear village" and the origins of Japanese nuclear power program - Marcin Socha, Ph.D.https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/nuclear-village-and-the-origins-of-japanese-nuclear-power-program-marcin-socha-phd

The third Talking Japan podcast is the first recording from the series on changes in Japan's energy policy. Marcin Socha talks about the origins of Japanese nuclear energy program and introduces the term "nuclear village". Nuclear village describes representatives of pro-nuclear groups whose priority is to expand the nuclear power in Japan at all costs. The aim of the podcast is to provide listeners with background information on the most important players participating in the discourse on nucler power in Japan.

Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ jest pierwszym w Polsce uniwersyteckim think-tankiem zajmującym się monitorowaniem i analizą zmian politycznych i gospodarczych w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. OSA UŁ, oprócz silnego komponentu badawczego, prowadzi działania w zakresie przygotowywania analiz i rekomendacji dla instytucji szczebla lokalnego i centralnego w tym dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jednostce publikowane są comiesięczne "Monitory": chiński, japoński, koreański, Chiny na Bałkanach oraz Monitor ASEAN. Pracownicy Ośrodka komentują wydarzenia bieżące głównie w odniesieniu do działań państw azjatyckich w Europie Środkowej i Wschodniej.

Dyskusje, będą publikowane średnio raz w miesiącu na platformie Soundcloud, w języku angielskim.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ