Poznaj swój wiek biologiczny – badania DNA na UŁ

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr hab. Anety Sitek, prof. UŁ biorą udział w projekcie, dzięki któremu wkrótce będzie można przewidzieć ryzyko przedwczesnego i późnego starzenia się. Do udziału w badaniach mogą zgłaszać się osoby, które skończyły 30 lat. Projekt "Epigenom" jest realizowany przez Katedrę Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie i CLKP w Warszawie.

 

- Celem projektu jest szeroka analiza wpływu czynników wewnętrznych (genetycznych/zmienności DNA) oraz zewnętrznych (czynników środowiskowych, głównie stylu życia) na epigenom (stan metylacji DNA) człowieka. Pozwoli to przewidzieć ryzyko przedwczesnego starzenia się, w tym pojawienia się wczesnego łysienia, zmarszczek, a także późnego starzenia się - tłumaczy prof. A. Sitek.

Przeprowadzone badania umożliwią poszerzenie wiedzy na temat zmian metylacji ludzkiego genomu a także pozwolą określić jej wpływ na tzw. zdrowe starzenie się organizmu oraz przyczyny przedwczesnego starzenia się i rozwoju wielu chorób. Zidentyfikowane markery mogą w przyszłości zostać wykorzystane w celach klinicznych do konstruowania narzędzi pomocnych w medycynie. Być może badania pozwolą również na identyfikację markerów metylacyjnych takich czynników jak: palenie papierosów, rodzaj stosowanej diety czy poziom aktywności fizycznej. Umożliwiłoby to wnioskowanie na temat stylu życia na podstawie badań epigenomu.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach jego realizacji zespół łódzki zamierza przebadać 300 osób, które ukończyły 30 lat. Badanie składa się z trzech części: laboratoryjnej (pobranie krwi i wymazu z błony śluzowej policzka), pomiarowej (skan twarzy 3D, zdjęcie twarzy, poziom pigmentacji skóry, masa i wysokość ciała, analiza składu ciała) i ankietowej (wypełnienie kwestionariusza wraz z pomocą pracownika projektu).

Na terenie Łodzi projekt realizowany jest we współpracy z Poradnią MelissaMed (ul. Gabriela Narutowicza 42), w której prowadzone są badania. Uczestnicy otrzymują bezpłatne oznaczenie hormonu TSH (jest to jedno z podstawowych badań, które pozwala ocenić funkcjonowanie tarczycy), ocenę składu ciała (zawartość mięśni, tłuszczu i wody w ogólnej masie ciała) oraz informacje na temat epigenetycznego wieku biologicznego. Zgłoszenia na badania przyjmowane są telefonicznie pod numerami: 42 636 69 45 oraz 505 905 200. Zapisy przyjmowane są do końca września br.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: dr hab. Aneta Sitek, prof. UŁ, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ