Profesor Zbigniew Rau szefem MSZ

Profesor Zbigniew Rau zostanie powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Zastąpi Jacka Czaputowicza, który podał się do dymisji. Zbigniew Rau jest profesorem nauk prawnych Uniwersytetu Łódzkiego, kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a Uniwersytetu Łódzkiego, posłem na Sejm oraz byłym wojewodą łódzkim (2015-2019).

Prof. Z. Rau ukończył studia prawnicze na UŁ w 1977 r. Był uczestnikiem stacjonarnego studium doktoranckiego w latach 1978 -1981. W latach 1981-1995 był stypendystą i wykładowcą uniwersytetów niemieckich, brytyjskich, amerykańskich i australijskich (w tym Visiting Fellow Commoner, Trinity College, Cambridge; Visiting Scholar, Hoover Institution, Stanford University; Visiting Fellow, Research School of Social Sciences, Australian National University).

Od roku 1997 był kierownikiem samodzielnego Zakładu Doktryn Polityczno-Prawnych, od roku 2005 kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę myśli politycznej liberalizmu, a szczególnie zagadnienia teorii umowy społecznej i społeczeństwa obywatelskiego, a także komunitarystycznej i klasycznej republikańskiej rewizji liberalizmu.

Wynikiem tych zainteresowań są, między innymi, pozycje książkowe The Reemergence of Civil Society in Eastern Europe and the Soviet Union, 1991; pierwsza polska edycja Dwóch traktatów o rządzie Johna Locke'a,1992; Contractarianism versus Holism: Reinterpreting Locke's Two Treatises of Government ,1995; From Communism to Liberalism: Essays on the Individual and Civil Society, 1998; Liberalizm, Zarys myśli politycznej XIX i XX wieku, 2000; a także Forgotten Freedom: In search of the Historical Foundation of Liberalism, 2004.

Prof. Zbigniew Rau jest laureatem licznych grantów i nagród naukowych, w tym Research and Conference Grant, Open Society Fund, New York (1990), Grantu Komitetu Badań Naukowych (1997 - 2000), Nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich w kategorii eseju (1992), Nagrody Wydziału I Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie nauk politycznych (1996).

Był senatorem RP VI Kadencji, teraz wypełnia mandat posła na Sejm. Od 2005 roku jest członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prof. Zbigniew Rau od 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność". Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Serdecznie gratulujemy!

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: WPiA UŁ