Różnice łączą. UŁ stawia na różnorodność

Przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego od niemal 70. lat rozbrzmiewają wieloma językami. W życie uczelni angażują się osoby z różnych państw, o odmiennych kolorach skóry, celebrujące swoje święta i zwyczaje. Od studentów i wykładowców z zagranicy, po słuchaczy Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców (SJPDC) - wszyscy tworzą wielonarodową społeczność UŁ. Jednym z tych elementów, niezwykle ważnym dla całej społeczności UŁ, jest British International School of the University of Lodz (BISUL) - jej uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów.

 

Najmłodsi reprezentanci społeczności UŁ z zapałem angażują się w inicjatywy ukierunkowane na docenianie różnorodności. Dzieje się to na przykład za sprawą International Days (Dni Międzynarodowych), organizowanych co roku w British International School of the University of Lodz. BISUL zapewnia edukację dla 150 uczniów, pochodzących z 40 różnych krajów. Dlatego tak ważne jest budowanie jej społeczności w oparciu o wzajemny szacunek, kreatywność i serdeczność.

- Jesteśmy szkołą wielonarodową, dlatego celebrujemy różne święta i kultury. Poprzez International Days mamy sposobność pokazać, że pomimo tego, że jesteśmy różni, pochodzimy z różnych krajów i mówimy różnymi językami, to jesteśmy jedną wielką rodziną. Nasze różnice nas łączą, a nie dzielą - mówi Paula Roy Chowdhury, Marketing & PR Manager w British International School of the University of Lodz.

Tegoroczny Dzień Międzynarodowy stanowił okazję zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców i nauczycieli BISUL do tego, aby przebrać się w stroje narodowe i przygotować potrawy ze wszystkich stron świata. Uroczyste obchody upływały też pod znakiem tańca, muzyki, śmiechu i zacieśniania relacji między wszystkimi członkami wspólnoty. Co więcej, każdy International Day ma swój motyw przewodni - w tym roku społeczność BISUL przyjrzała się przepaści kulturowej między Koreą Północną, a Koreą Południową. Dzięki projekcjom opisującym historie obu Państw, występom w takt K-Popu, pokazom koreańskich filmów, warsztatom z kaligrafii i grom typu jego, uczestnicy Dnia Międzynarodowego mieli okazję lepiej poznać zwyczaje osób pochodzących z tamtych rejonów świata.

84074394_2934651479906380_3145429525542731776_o

fot. BISUL

Wszystko to, jak co roku, miało na celu umocnienie wspólnoty i budowanie relacji między jej członkami na bazie głębokiego zrozumienia i uszanowania różnic. Różnic, które mogą stać się źródłem dodatkowej kreatywności, innowacyjności, wiedzy i siły, na bazie których o wiele łatwiej tworzyć świat pełen wspierania się nawzajem, szacunku, przyjaźni i tolerancji.

Umiędzynarodowienie UŁ i rozwijanie różnorodności Uczelni zaczęło się w 1952 roku, wraz z powstaniem Studium Języka Polskiego Dla Cudzoziemców UŁ, instytucji edukacyjnej, która pod swoje skrzydła przyjmowała pierwszych obcokrajowców wiążących swoją przyszłość z Polską i Łodzią. To właśnie tam, za sprawą serdecznej opieki, a także otwartości lektorów, udało się wypracować atmosferę wzajemnego szacunku i przyjaźni dla różnych narodów, ras, kultur i religii. Standardy te obowiązują zresztą do dziś i kultywowane są nie tylko w jednostce, która je zapoczątkowała - wartościami takimi jak życzliwość i tolerancja kieruje się obecnie cały Uniwersytet Łódzki.

Studium Języka Polskiego Dla Cudzoziemców UŁhttps://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/72157677763753257

Różnorodność UŁ widać również w codziennych działaniach, które uczelnia prowadzi pod szyldem akcji University Diversity. Wywiady ze studentami z różnych zakątków świata, sesje zdjęciowe, warsztaty kulinarne, występy i wystawy to barwna codzienność, w której udział bierze ponad 2 000 osób z wymian międzynarodowych.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ