Senat UŁ 25.01 – podsumowanie istotnych wątków

Za nami pierwszy Senat Uniwersytetu Łódzkiego w 2021 roku. Poruszono na nim istotne dla naukowców zagadnienia dotyczące ewaluacji uczelni w 2022 roku, mówiono także o planowanej zmianie w Statucie UŁ oraz o możliwościach publikowania w formacie Open Access. Mamy również wyłonionych kandydatów Uniwersytetu do Nagrody Miasta Łodzi. Rezygnację z funkcji Prorektora UŁ ds. rozwoju złożył prof. Robert Kozielski. Podsumowania Senatów będziemy publikować od tej pory regularnie, po każdym posiedzeniu, żeby społeczność UŁ była na bieżąco z działaniami władz Uczelni.

 

O ewaluacji i publikowaniu

Jak będzie wyglądała ewaluacja uczelni w 2022 roku? Wszyscy zainteresowani tym tematem mogą wziąć udział w spotkaniu z przewodniczącym Komisji Ewaluacji Nauki MEiN - Prof. Błażejem Skoczeniem. Informację tę ogłosiła Pani Rektor Elżbieta Żądzińska na początku posiedzenia Senatu. Więcej o spotkaniu, które zaplanowane jest na 3 lutego, piszemy na stronie www UŁ.

- Nie spodziewajmy się przesunięcia ewaluacji na 2023 rok, ona na pewno odbędzie się rok wcześniej - zapewniła prof. E. Żądzińska.

Niebawem planowane jest również kolejne, ważne w tym obszarze spotkanie, dotyczące Systemu Ewaluacji Dorobku Naukowego (SEDN). Władze UŁ są już po spotkaniu z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji i chcą przekazać osobom pracującym w systemie SEDN najnowsze ustalenia oraz podsumować, jak wygląda bieżąca sytuacja związana z importem danych.

Rektor Elżbieta Żądzińska, również w kontekście wspomnianej ewaluacji, przypomniała o możliwościach publikowania w formacie Open Access, które pozwala zaoszczędzić lub nawet bezpłatnie zamieszczać swój dorobek naukowy w dobrych czasopismach wydawnictw Elsevier i Springer. Na mocy umów, które MNiSW zawarło z oboma wydawnictwami, dostępna jest pula artykułów - odpowiednio 1500 w Elsevier i 2176 w Springerze - z której mogą korzystać nasi naukowcy. Jeśli chodzi o czasopisma hybrydowe, pula dostępnych do publikacji artykułów wynosi 1777 w Elsevier i 1972 w wydawnictwie Springer. Wszystkie informacje w tym temacie zapewnia Dyrekcja Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

Kandydaci UŁ do Nagrody Miasta Łodzi

Pani Dr Krystyna Radziszewska z Wydziału Filologicznego UŁ, dr hab. Michał Bijak (prof. UŁ) z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz interdyscyplinarny zespół z Wydziału Filozoficzno-Historycznego (dr hab. Grażyna Karpińska, dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz oraz dr Olgierd Ławrynowicz) są oficjalnymi kandydatami Uczelni do Nagród Miasta Łodzi.

Pani Doktor K. Radziszewska otrzymała nominację za swoje wieloletnie badania nad wielokulturową Łodzią - żydowską, niemiecką, rosyjską. Zajmuje się również tematyką Litzmannstadt Ghetto oraz żydowską awangardą w 20-leciu międzywojennym.

- Mam wrażenie że mało kto z naszych pracowników tak bardzo na tę nagrodę zasłużył - podsumowała Dziekan Wydziału Filologicznego, Pani Profesor Joanna Jabłkowska.

Dr hab. Michał Bijak to z kolei niezwykle utalentowany naukowiec. Menedżer dużych międzynarodowych projektów realizowanych wspólnie z policją, jednostkami samorządowymi czy przedstawicielami świata sportu, zlokalizowanymi także w Łodzi. Jest kierownikiem Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym na WBiOŚ UŁ. Ma dopiero 34 lata a już może pochwalić się tym, że zarządza projektami na ponad 50 milionów złotych.

Ostatnia nominacja, dla zespołu z Wydziału Filozoficzno-Historycznego, to efekt trzech projektów, w które zaangażowani są dr hab. Grażyna Karpińska, dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz dr Olgierd Ławrynowicz. Ich badania z obszarów etnologii i archeologii objęły bardzo istotne z punktu widzenia historii Łodzi miejsca - obecny teren Monopolis (kiedyś monopol wódczany), fabrykę nici Ariadna na Grembachu oraz tereny przy ulicy Anstadta (była siedziba Gestapo i UB).

Nagrodę Miasta Łodzi przyznaje Rada Miejska osobom fizycznym za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej lub społecznej w ciągu ostatnich pięciu lat, zwłaszcza w zakresie twórczości naukowej, artystycznej i działalności gospodarczej.

Zmiana Statutu UŁ

Prorektor Zbigniew Kmieciak wyjaśnił podczas Senatu kwestię planowanej zmiany w Statucie Uniwersytetu Łódzkiego. Chodzi o zapewnienie podstaw prawnych funkcjonowania Zakładów w Katedrach UŁ.

Zakłady od 1 października 2024 roku będą mogły być jedynie częścią Instytutów. Obecnie istnieje spory problem, bo regulacje UŁ nie są wystarczające do działania tego rodzaju jednostek w trybie przejściowym. Dzięki planowanym zmianom uda się to unormować i za trzy lata osiągnąć efekt płynnego przejścia w tym obszarze.

Erasmus + bez Brytyjczyków

Prorektor Łukasz Bogucki poruszył na Senacie problem wycofania się Wielkiej Brytanii z programu Erasmus +. Ma być on, co prawda, zastąpiony przez program The Turing scheme, ale nie jest wykluczone, że będą to dofinansowania jedynie dla studentów brytyjskich, którzy wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej.

- Będziemy dążyć do zacieśnienia współpracy bilateralnej z uczelniami na Wyspach, niebawem będziemy więcej mówić na ten temat - podsumował prof. Ł. Bogucki.

Zmiana w składzie Kolegium Rektorskiego UŁ

Ostatnią informacją na styczniowym Senacie UŁ była rezygnacja z przyczyn osobistych Pana dr hab. Roberta Kozielskiego (prof. UŁ) z funkcji Prorektora ds. rozwoju. Swoją funkcję Pan Prorektor pełnił będzie jedynie do końca bieżącego miesiąca.

- Będę dalej trzymał kciuki za rozwój uczelni i pomagał Kolegium i Uniwersytetowi Łódzkiemu w takim zakresie, jaki tylko będzie możliwy. Dobro UŁ jest dla mnie wciąż najważniejsze - powiedział Prof. R. Kozielski.

Rektor Elżbieta Żądzińska ogłosiła jednocześnie, że nie będzie powoływać nikogo innego na stanowisko Prorektora ds. rozwoju. Obecne Kolegium Rektorskie UŁ podzieli między siebie dotychczasowe obowiązki, które przypisane były do tej funkcji.