Srebrny Krzyż Zasługi dla prof. P. Waingertnera

15 sierpnia 2020 r. odbyły się w Łodzi przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Bazyliką Archikatedralną obchody Święta Wojska Polskiego i 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. W trakcie uroczystości odznaczono grupę łodzian, w której znalazł się profesor Przemysław Waingertner z Uniwersytetu Łódzkiego. Prezydent RP przyznał łódzkiemu historykowi Srebrny Krzyż Zasługi za wkład w kształtowanie postaw patriotycznych.

 

- To duża satysfakcja. Odznaczenie motywowane było moją działalnością w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Komitecie Społecznym Budowy Pomnika "Warszyca" i Fundacji Janusza Kurtyki oraz popularyzowaniem historii podczas wykładów w Klubach Grota-Roweckiego, w ramach Akademii Niepodległości, a także poprzez publikacje w prasie i mediach społecznościowych. Stanowiło docenienie faktu, iż rolą historyka jest nie tylko badanie, ale i popularyzowanie historii - skomentował odznaczenie profesor Waingertner.

Przemysław Waingertner (Instytut Historii UŁ) historyk, publicysta, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Łodzi, Autor kilkunastu monografii, wielu artykułów naukowych (paryskie "Zeszyty Historyczne", londyńska "Niepodległość", "Dzieje Najnowsze") i popularyzujących historię ("W Sieci Historii", "Focus Historia", "Dziennik Łódzki") oraz komiksów historycznych. Ekspert TVP, TVP 3 Łódź, TVP Historia.

Ma niezwykły dar opowiadania o minionych wydarzeniach w sposób prosty i jednocześnie zawierający wielowątkowy obraz historyczny. Wraz z Centrum Promocji UŁ stworzył cykl wykładów pt. Fragmenty Historyczne, dostępnych na kanale YouTube oraz platformie Soundcloud. Podczas tych kilkunastominutowych wykładów możemy wyobrazić sobie co czuły, myślały lub do czego zmuszone były słynne postaci historyczne i tzw. zwykli ludzie.

Regularnie komentuje zagadnienia historyczne - zarówno w mediach uniwersyteckich, jak i zewnętrznych. Udziela również wykładów poza murami uczelni np. w Empiku:

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/42931-bohaterowie-stulecia-marszalek-jozef-pilsudski

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/82609-jan-kowalewski-doceniony-po-100-latach

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/18809-ul-komentuje-powstanie-warszawskie

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/36335-kampania-wrzesniowa-wazne-pytania-ul-w-empiku

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/36335-kampania-wrzesniowa-wazne-pytania-ul-w-empikuhttps://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/43876-ul-na-viii-salonie-ciekawej-ksiazki

Serdecznie gratulujemy!


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ