Studenci napiszą książkę wspólnie z wykładowcą – projekt na WSMIP UŁ

Studiowanie to nie tylko wykłady i "zakuwanie" do testów. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych nauka to też gry symulacyjne, pisanie książek wspólnie z wykładowcą, czy wyprawy naukowe do Azji. Profesor Tomasz Kamiński z Katedry Studiów Azjatyckich rozpoczyna właśnie trzyletni projekt finansowany przez Komisję Europejską, w ramach którego będzie prowadził zajęcia dotyczące relacji Unii Europejskiej i Azji z wykorzystaniem innowacyjnych metod dydaktycznych.

 

Projekt ma na celu rozwój istniejących kursów dotyczących integracji europejskiej, tak aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla studentów i bardziej zorientowanymi na rozwój umiejętności. Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem takich metod jak gry symulacyjne, pisanie refleksyjne, wizyty studyjne zagranicą, a także uczenie się w oparciu o prowadzone badania naukowe.

Sztandarowym rezultatem projektu będzie książka, która powstanie we współpracy ze studentami studiów magisterskich. Publikacja będzie prezentować wyniki badań prowadzonych przez studentów i profesora, dotyczących działań Unii Europejskiej w Azji. Badacze będą analizować działania UE w Azji przez pryzmat trzech powiązanych ze sobą obszarów: rozwoju (w tym urbanizacji), zmiany klimatycznych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

- Wyniki badań studentów będą prezentowane podczas seminariów organizowanych na azjatyckich uczelniach współpracujących z UŁ. Co roku grupa kilku studentów pojedzie w tym celu ze mną na kilkudniową wizytę studyjną do jednego z krajów Azji Południowo-Wschodniej - mówi prof. T. Kamiński.

Moduł współpracy unijno-azjatyckiej zostanie też wprowadzony na studiach licencjackich, na przedmiotach dotyczących integracji europejskiej. Każdego roku organizowana będzie gra symulacyjna umożliwiająca studentom wcielenie się rolę przywódców obradujących w ramach Rady Europejskiej o wyzwaniach dla UE związanych z Azją.

Projekt "Europa jako aktor w Azji" jest już drugim projektem finansowanym z programu Jean Monnet Modules realizowanym w Katedrze Studiów Azjatyckich. Efektem poprzedniego projektu były dwie publikacje, również przygotowane wspólnie ze studentami. Obie książki są dostępne do pobrania bezpłatnie:

Pytania o Unię Europejską. Vademecum dla młodzieży, red. Tomasz Kamiński, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2018, http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/25104http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/...

Polityka Unii Europejskiej wobec partnerów azjatyckich, red. Tomasz Kamiński, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2019, https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/polityka-unii-europejskiej-wobec-partnerow-azjatyckich/https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/polityka-u...


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: prof. T. Kamiński, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ