Seminarium wydziałowe - Trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej na podstawie cefeid klasycznych

Trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej na podstawie cefeid klasycznych - seminarium wydziałowe dr Doroty Skowron (Uniwersytet Warszawski), 11 grudnia o godz. 11:00 na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ (Mała Aula, ul. Pomorska 149/153).

Droga Mleczna jest galaktyką spiralną. Wiemy to z obserwacji radiowych gazu galaktycznego, ze zliczeń gwiazd, a także na podstawie podobieństwa do struktur obserwowanych w innych galaktykach. Jednakże są to metody pośrednie, a pomiary odległości do wspomnianych obiektów są oparte na rozmaitych założeniach. Dodatkową trudnością w stworzeniu mapy dysku naszej Galaktyki jest fakt, że obserwujemy go od wewnątrz poprzez obłoki gazu i pyłu. To wszystko sprawia, że dokładny obraz Drogi Mlecznej jest nadal tematem dyskusji.

Istnieją jednak szczególne obiekty, których odległości mogą być zmierzone bezpośrednio oraz z dużą dokładnością. Są to młode gwiazdy pulsujące zwane cefeidami klasycznymi. Podczas wykładu pokazane zostanie wykorzystanie próbki tych gwiazd do stworzenia nowej, dokładnej mapy Drogi Mlecznej w trzech wymiarach. Dr D. Skowron opowie również o kształcie i historii dysku naszej Galaktyki.