UniLodz w dziesiątce liderów NCN!

Uniwersytet Łódzki jest w pierwszej dziesiątce polskich uczelni, pod względem liczby uzyskanych grantów z Narodowego Centrum Nauki! W opublikowanych statystykach za rok 2019 UniLodz znajduje się na 7. Pozycji, ale do wyprzedzających go UMK, UG i AGH traci zaledwie kilka projektów. Będziemy dalej ciężko pracować i walczyć o wejście do pierwszej piątki tej stawki!

 

Według danych NCN Uniwersytet Łódzki zdobył w 2019 roku 54 granty na kwotę przeszło 22,5 miliona złotych. 21% ze wszystkich złożonych przez nas wniosków zostało zaakceptowanych. Dla porównania, przodujący w stawce Uniwersytet Warszawski miał skuteczność na poziomie 34%.

- To efekt ciężkiej pracy wielu naszych badaczy. Uniwersytet Łódzki konsekwentnie stawia na rozwój naukowy, zwiększamy liczbę projektów badawczych i rozwijamy współpracę międzynarodową. Taka wytężona praca trwa od kilku lat, mam więc spore nadzieje, że wyniki za 2020 rok będą jeszcze lepsze - mówi prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

W liczbie uzyskanych w 2019 roku projektów przoduje Wydział Biologii i Ochrony Środowiska. Miał ich 20. Wśród nich niezwykle ciekawe, międzynarodowe badania zespołu Pani Prof. Marii Bryszewskiej "Nowe polimerowe nanocząstki do przenoszenia kwasów nukleinowych w leczeniu chorób płuc - synteza, analiza toksykologiczna i ocena biologiczno-terapeutyczna" czy projekt Pani Prof. Magdaleny Błażewicz "Różnorodność biologiczna i wzorce rozmieszczenia skorupiaków z grupy Peracarida południowo-wschodniej Australii".

Sporą liczbą projektów mogą pochwalić się również Wydziały: Filologiczny (11), Nauk Geograficznych (8) oraz Ekonomiczno-Socjologiczny (6). Pojawiły się wśród nich tak różnorodne tematy jak choćby: "FUNGRESSION: Humor i niegrzeczność w mediach społecznościowych" Pani Prof. Marty Dynel, "Doświadczanie piętna przez osoby świadczące usługi seksualne" Pani Dr Izabeli Ślęzak-Niedbalskiej lub "Przyspieszenie ocieplenia Arktyki, czy i jak wpływa na ekstremalne zdarzenia pogodowe w Polsce i Środkowej Europie?" Pani Prof. Joanny Wibig.

Nasi badacze stają się również gwiazdami nauki! W najnowszym kalendarzu NCN pojawiła się m.in. Pani Dr Monika Kujawska z Instytutu Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego, która prowadzi niezwykle ciekawe badania zastosowań roślin z Amazonii.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: NCN

Redakcja: Centrum Nauki UŁ