W obronie praw człowieka

Wczoraj wieczorem studenci UŁ zorganizowali protest przeciw zatrzymaniu przez władze egipskie ich kolegi Patricka George'a Zakiego - badacza praw człowieka i uczestnika studiów genderowych. Patrick miał niebawem przyjechać do Łodzi i kontynuować swoje badania na Uniwersytecie Łódzkim w ramach programu Erasmus+.

 

W wielu miastach na świecie młodzi ludzie zgromadzili się, żeby wyrazić poparcie dla uwolnienia kolegi, w tym również studenci z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wystąpili w obronie praw człowieka i godnego traktowania aresztowanych.

Po wakacjach Egipcjanin miał przyjechać do Łodzi. Stąd solidarnościowa pikieta na placu Wolności. Wzięło w niej udział kilkanaście osób, przede wszystkim goście uczelni z zagranicy, przebywający w Łodzi w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+.

27-latek, z pochodzenia Egipcjanin, studiuje w Bolonii i aktywnie walczy o prawa człowieka. 7 lutego egipskie służby aresztowały go na lotnisku i od tego czasu przetrzymują. Włoscy aktywiści walczą o jego uwolnienie. Amnesty International cały czas pilnuje losów studenta, do jej włoskiej filii docierają szczątkowe informacje przesyłane z Egiptu przez tamtejszych wolontariuszy. Do sprawy włączyła się Europejska Służba Działań Zewnętrznych, kontrolująca relacje dyplomatyczne Unii Europejskiej z krajami spoza Wspólnoty.

Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet w Bolonii oraz pięć innych szkół wyższych w Europie prowadzą wspólne studia magisterskie - projekt GEMMA (Erasmus Mundus Master's Degree in Women and Gender Studies). Po cyklu zajęć w dwóch uczelniach z konsorcjum magister otrzymuje podwójny dyplom. Tą drugą uczelnią dla Egipcjanina miał być właśnie UŁ.

https://twitter.com/unilodz/status/1229459011172536327?s=21&fbclid=IwAR085HYoIZOPAG7WYZsK99W3SanCNsGT1hh_RNp63NrWbvPi-1T3Ju6BGGUhttps://twitter.com/unilodz/status/122945901117253...


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Dziennik Łódzki

Redakcja: Centrum Promocji UŁ