Wsparcie kobiet w kryzysie bezdomności

Bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne kobiet bezdomnych oraz personelu pracującego w instytucjach im pomagających, pomoc w sytuacji doświadczania traumy - to tematy wiodące spotkania w ramach projektu "Women and Homelessness" z programu Erasmus+ Strategic Partnership, którego organizatorem było Centrum Innowacji Społecznych UŁ.

 

Podjęto także tematy wsparcia psychologicznego w ramach podejścia PIE (Psychiological Informed Environments) oraz znaczenie bezpiecznych przestrzeni, także w sensie właściwego projektowania wnętrz w instytucjach pomocy, jako że również ten czynnik - jak otoczenie fizyczne i materialne - oddziałuje na stabilizację psychiczną, emocjonalną i fizyczną.

- Oprócz prelekcji i prezentacji dotyczących różnych praktycznych rozwiązań stosowanych w poszczególnych organizacjach i instytucjach oraz na temat najnowszej wiedzy i dostępnych badań europejskich na wiodące tematy, uczestnicy mieli również okazję do pogłębionych dyskusji w podgrupach oraz brali udział w pracy warsztatowej - mówiła dr Alicja Piotrowska z CEIN UŁ.

W warsztatach wzięło udział 37 osób z takich organizacji, jak Y-Foundation oraz No Fixed abode z Finlandii, BMSZKI z Węgier, St Mungos oraz Standing Together z Wielkiej Brytanii, Cork Simon Community z Irlandii, Kraji Ulice i Društvo Stigma ze Słowenii, Aurore Association oraz Fédération des acteurs de la solidarité z Francji, Jako doma z Czech, FEANTSA, zaś z Polski Fundacja Pokolenia z Tczewa i trzy organizacje łódzkie: Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny "Zielone Wzgórze".

Uczestnicy spotkania mieli również okazję odwiedzić dwa miejsca w Łodzi, w których owo poczucie bezpieczeństwa jest odbudowywane w ciężkiej codziennej pracy z kobietami doświadczającymi sytuacji kryzysowych, w tym bezdomności.

- Pierwszym z nich był Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, gdzie pokazano, jak wygląda instytucja codziennej pracy i jak ważna jest przestrzeń w procesie pomocy. Drugim miejscem był Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Tam, goście uczestniczyli w interaktywnej "wycieczce" po przestrzeniach określonych jako bezpieczne przez mieszkanki DSM. To one przygotowały jej przebieg, to one też opowiadały o tym miejscu jako gospodynie. Pobyt ten umożliwił grupie międzynarodowych specjalistów poznać doświadczenia mieszkanek DSM oraz ich punkt widzenia na przestrzeń i pomoc - dodała dr Piotrowska.

(Nie)widoczni - badania UŁ nad podwójnym wykluczeniem - badania prof. Ingi Kuźmy i dr Alicji Piotrowskiej, CEIN UŁ


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: dr Alicja Piotrowska, Centrum Innowacji Społecznych UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ