Życie pełne pasji – wystawa prac Macieja Aleksandra Trzcińskiego w Bibliotece UŁ

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na wystawę pasteli i grafik Macieja Aleksandra Trzcińskiego - archeologa i wieloletniego pracownika Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Prace będzie można oglądać w gmachu Biblioteki UŁ od 24 lutego do 24 marca 2020 r. Wernisaż odbędzie się 24 lutego o godz. 14.00. Zapraszamy.

 

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na wystawę pasteli i grafik Macieja Aleksandra Trzcińskiego - archeologa i wieloletniego pracownika Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Prace będzie można oglądać w gmachu Biblioteki od 24 lutego do 24 marca 2020 r. Wernisaż odbędzie się 24 lutego o godz. 14.00. Zapraszamy.

Wystawa prezentowana w Bibliotece UŁ przedstawia część pasteli i grafik z bogatego zbioru Macieja Trzcińskiego; kolekcja licząca 1000 obrazów powstawała głównie przez ostatnie 2 lata życia artysty. Miejscem, które szczególnie go inspirowało, i w którym powstawały prace, była wspomniana Stacja Archeologiczna UŁ. Uwiecznił w nich krajobrazy otaczające stację, usytuowaną w malowniczym zakątku Borów Tucholskich, na brzegu Jeziora Śpierewnik. Twórczość artysty wyróżnia się oryginalnością, subtelnością oraz wyjątkową wyobraźnią wyrażoną ekspresyjnymi formami.

Maciej Aleksander Trzciński urodził się 21 stycznia 1949 r. w Radomsku. Tam też uczęszczał do szkół. Po zdaniu matury i egzaminów wstępnych został przyjęty na I rok studiów na kierunku archeologia Polski i powszechna na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Od pierwszych lat studiów bardzo intensywnie brał udział w badaniach archeologicznych prowadzonych przez zespół badawczy Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Były to stanowiska o różnej chronologii: Raciąż, gm. Tuchola (wczesne średniowiecze), Tuchola, gm. loco (średniowiecze), Odry, gm. Czersk (okres wpływów rzymskich), Piaski, gm. Kleszczów (wielokulturowe). Stał się również specjalistą od badań powierzchniowych (m. in. kasztelania raciąska, teren pod budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu). Na IV roku studiów (od 1 maja 1975 r.) został zatrudniony w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. W 1976 r. uzyskał tytuł magistra archeologii, pisząc pracę magisterską "Pradzieje byłego powiatu chojnickiego". W Katedrze Archeologii, przemianowanej później na Instytut Archeologii, pracował do końca lutego 2016 r. Całe zawodowe życie związany był ze stacjami archeologicznymi Uniwersytetu Łódzkiego w Borach Tucholskich: w Klonowicach i Białych Błotach (pełnił obowiązki kierownika tej stacji od 1983 r. do przejścia na emeryturę w 2018 r.). Brał także udział w badaniach na Węgrzech (Aser) i w Hiszpanii (Galicja); uczestniczył w wyjazdach studyjnych na Białoruś, w Danii i Szwecji. Po przejściu na emeryturę w 2018 r. do końca życia pozostał związany ze Stacją Archeologiczną Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach. Artysta nie doczekał planowanej wystawy w Bibliotece UŁ - zmarł 9 września 2019 r.