Prof. Ronald Langacker jest wybitnym językoznawcą amerykańskim o światowej renomie, twórcą teorii gramatyki kognitywnej. Prace prof. Langackera obejmują problematykę językoznawstwa ogólnego, angielskiego oraz filozofii i teorii języka. Jego książki i artykuły stanowią podstawową bibliografię obecnych językoznawców.

Prof. Langacker jest zatrudniony w University of California, San Diego. Wygłosił ponad dwieście pięćdziesiąt wykładów, zapraszany do najlepszych uczelni na świecie. Od lat utrzymuje także kontakty z Uniwersytetem Łódzkim. Był gościem wielu uniwersytetów polskich, także Uniwersytetu Łódzkiego z serią wykładów w 1993 r. Sprawował opiekę naukową nad kilkoma stypendystami Fulbrighta z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy pracowali nad swoimi habilitacjami i doktoratami w Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Zapraszał także niektórych naszych profesorów na wykłady w tamtejszym Uniwersytecie. Jego bibliografia obejmuje blisko sto pięćdziesiąt publikacji, w tym piętnaście książek, opublikowanych w najbardziej prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych.

Znaczenie teorii Langackera dla językoznawstwa światowego jest ogromne. Rozpoczął on swoje prace nad teorią, która obecnie nazywa się gramatyką kognitywną, w 1976 roku.
Podstawowym założeniem językoznawstwa kognitywnego jest nieobecność rozdzielania czysto językowych zdolności i możliwości człowieka od takich zdolności, jak postrzeganie wzrokowe, motoryka itd. Język opisywany jest tu jako integralna część ludzkiej percepcji świata. Próbuje się omawiać i opisywać pojęcia istniejące w umysłach ludzkich w powiązaniu z cechami całego organizmu człowieka, a w szczególności z jego możliwościami percepcyjnymi. Monumentalne dwutomowe dzieło Langackera (Foundations of Cognitive Grammar 1987, 1991) wykazuje m.in. w jaki sposób schematy pojęciowe są przydatne w opisie języka i jak wiele semantycznych, składniowych, a nawet morfologicznych i fonologicznych zjawisk można w ten sposób ująć.