Andrzej Sapkowski urodził się 14 czerwca 1948 r. w Łodzi. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1966–1972, a w 1972 r. uzyskał stopień magistra w zakresie ekonomiki handlu zagranicznego. Promotorem jego pracy magisterskiej był prof. Józef Iwiński. Od 2008 r. jest honorowym obywatelem miasta Łodzi, zaś w 2019 r. otrzymał tytuł Absolwenta VIP Uniwersytetu Łódzkiego. Jest najczęściej tłumaczonym na obce języki żyjącym polskim pisarzem. Tłumaczenia jego powieści dokonano na blisko dwadzieścia języków – i to nie tylko europejskich.

Pierwsze opowiadanie fantasy pt. Wiedźmin ukazało się w 1986 r. na łamach miesięcznika „Fantastyka” (III nagroda w konkursie literackim na opowiadanie fantastyczne). Od tego czasu Andrzej Sapkowski jako twórca postaci wiedźmina Geralta opublikował kilka tomów opowiadań, pięciotomową powieść osadzoną w świecie wiedźmińskim, cykl powieści z gatunku fantasy historycznej rozgrywających się w czasach wojen husyckich (Narrenturm, Boży bojownicy i Lux perpetua), esej pt. Świat króla Artura. Maladie oraz kompendium dla miłośników fantasy pt. Rękopis znaleziony w smoczej jaskini.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich. Otrzymał m.in. Paszport „Polityki” (1997) i pięciokrotnie został wyróżniony Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (najważniejsza polska nagroda w zakresie literatury fantastycznej). W 2003 r. za powieść Narrenturm, rozpoczynającą cykl o wojnach husyckich, został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2009 r. jako pierwszy nieanglojęzyczny twórca został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za angielskie tłumaczenie pierwszego tomu Sagi o wiedźminie. Uhonorowany był również w Czechach (nagrody Ikarios i Ludvik), w Izraelu (Nagroda im. Davida ben Guriona, przyznana przez Izraelski Klub Miłośników Fantastyki) i innych państwach (Rosja, Finlandia). W 2010 r. otrzymał międzynarodową nagrodę Eurocon Award, przyznaną przez Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction (w tymże roku tzw. Grand Master), zaś w 2016 r. otrzymał niezwykle prestiżową World Fantasy Award. Wkład Sapkowskiego w rozwój kultury polskiej docenił w 2012 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, odznaczając Go srebrnym medalem Gloria Artis. 

Popularności twórczości Andrzeja Sapkowskiego dowodzi fakt, iż Saga o wiedźminie stała się inspiracją do powstania wielu innych dzieł intermedialnych: komiksów (sześć zeszytów wydanych w latach 1993–1995), polskiego filmu pełnometrażowego i serialu, gier komputerowych wydanych przez CD Projekt Red (Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy królów, Wiedźmin 3: Dziki Gon). W 2019 r. Netflix nakręcił pierwszy sezon serialu Wiedźmin, który stał się światowym fenomenem i znacznie przyczynił się do rozpoznawalności i popularności twórczości Sapkowskiego na świecie. Po emisji serialu powieści pisarza, m.in. w USA, przez wiele miesięcy znajdowały się na czele list bestsellerów. Na podstawie prozy Sapkowskiego powstał też musical (premiera w 2017 r., Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni). 

Andrzej Sapkowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej czytanych polskich pisarzy na świecie.


Oprac. dr hab. Natalia Lemann, prof. UŁ