Profesor Florian Steger, urodzony w 1974 r., jest profesorem i dyrektorem Instytutu Historii, Teorii i Etyki Medycyny (Institut für Geschichte, Theorie und Ethik der Medizin) oraz przewodniczącym Komisji Etyki Badań Naukowych na Uniwersytecie w Ulm.

Profesor Florian Steger w  latach 1994–2003 studiował medycynę, literaturę klasyczną i historię na Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu (Julius-Maximilians-Universität) oraz na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität). W roku 2002 obronił pracę doktorską pod tytułem Medycyna Eskulapa. Medyczna codzienność w czasach Imperium Rzymskiego (Asklepiosmedizin. Medizinischer Alltag in der römischen Kaiserzeit, Stuttgart 2004) na Wydziale Studiów Historycznych Uniwersytetu Ruhr w Bochum. W roku 2008 habilitował się w zakresie historii i etyki medycyny na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg).

W latach 2002–2003 Profesor Florian Steger był współpracownikiem naukowym (postdoctoral fellow) na Uniwersytecie Fryderyka i Aleksandra w  Erlangen i Norymberdze w  ramach stypendium Niemieckiej Fundacji Naukowej (Deutsche Forschungsgemeinschaft). W latach 2003–2008 był stypendystą Bawarskiego Stypendium Habilitacyjnego, a w latach 2008–2011 współpracownikiem naukowym (postdoctoral fellow) Instytutu Historii Medycyny na Uniwersytecie Ludwika i  Maksymiliana w  Monachium.  W roku 2011 otrzymał powołanie jako profesor i dyrektor Instytutu Historii i Etyki Medycyny na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Funkcję tę sprawował do roku 2016, kiedy to otrzymał powołanie jako profesor i dyrektor Instytutu Historii, Teorii i Etyki Medycyny na Uniwersytet w Ulm.

W latach 2002–2017 Profesor Steger wykładał na szeregu uczelni wyższych, m.in. na Wydziałach Medycznych Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (2002–2010), Uniwersytetu w Greifswaldzie (2008–2009), Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (2007–2011) oraz Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (2011–2016). W  latach 2012–2013, w ramach współpracy partnerskiej „Erasmus”, Profesor Steger wykładał na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu. W roku 2014 otrzymał Profesurę Leibniza na Uniwersytecie w Lipsku. W latach 2011–2018 był wykładowcą Międzynarodowego Uniwersytetu w Dreźnie (od 2011 r.), Prywatnego Uniwersytetu im. Zygmunta Freuda w Wiedniu, Berlinie i Bregencji (od 2014 r.) oraz Uniwersytetu Semmelweis w Budapeszcie i Hamburgu (od 2017 r.). Jego wizyty badawcze od roku 2000 obejmują m.in. takie kraje, jak: Polska, Węgry, Chiny, Izrael, Słowenia, Wielka Brytania i Austria.

Wśród licznych stypendiów i wyróżnień Profesora Stegera na szczególną uwagę zasługują: stypendium Niemieckiej Fundacji Naukowej (1997–1999) (Studienstiftung des deutschen Volkes), stypendium doktorskie Niemieckiej Fundacji Naukowej (2000–2003) (Studienstiftung des deutschen Volkes), nagroda badawcza instytutu The Wellcome Trust (2002) oraz stypendium badawcze w Instytucie Psychiatrii im. Maxa Plancka w Monachium (2004–2007).

Profesor Florian Steger jest wydawcą „Rocznika Literatury i  Medycyny” („Jahrbuch Literatur und Medizin”). Ponadto zasiada w  radach wydawniczych czasopism naukowych: „Neurology, Psychiatry and Brain Research”, „JAHR. European Journal of Bioethics”, „Droit, Santé et Société. Law, Health & Society. Serie E: Journal de Médecine Légale. Journal of Forensic Medicine”. Profesor Steger jest recenzentem wielu czasopism naukowych, m.in. „BMC Medical Ethics”, „Clinical Anatomy”, „Das Gesundheitswesen”, „Deutsche Medizinische Wochenschrift” oraz „Ethik in der Medizin”.

Profesor Steger od lat związany jest w swej pracy naukowej z Polską, w szczególności z Uniwersytetem Łódzkim. W ramach wykładów i warsztatów wielokrotnie odwiedzał Uniwersytet Łódzki. Wspólnie z profesorem Andrzejem M. Kaniowskim organizował tu liczne konferencje, m.in. „Medycyna prenatalna” (2014), „Antoni Kępiński (1918–1972) – filozofia i psychiatria” (2015), „Medycyna upolityczniona” (2016). Jego wykłady w Uniwersytecie Łódzkim obejmowały m.in. takie tematy, jak „Literatura i medycyna”, „Traumatyzacja pacjentów jako skutek upolitycznionej medycyny” czy „Medycyna antyczna – wczoraj i dzisiaj”. Profesor Steger jest współzałożycielem Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego Etyki Medycyny w Polsce i Niemczech; prace Zespołu skupiają się wokół aktualnych zagadnień etyki w medycynie, mających znaczenie dla obu sąsiadujących ze sobą krajów.

Głównymi obszarami zainteresowań naukowych Profesora Stegera są: medycyna w czasach starożytnych i jej współczesny odbiór, medycyna i sztuka, upolitycznienie medycyny w dyktaturach oraz współczesne wyzwania etyczne w medycynie i praktyce klinicznej. Wśród wielu prac Profesora F. Stegera warto wymienić zwłaszcza:
• Florian Steger, Carolin Wiethoff, Betriebsgesundheitswesen und Arbeitsmedizin im Bezirk Magdeburg [Pracownicza służba zdrowia i medycyna pracy w okręgu Magdeburg], Halle 2018. 
• Florian Steger, Carolin Wiethoff, Maximilian Schochow, Vertuschter Skandal. Die kontaminierte Anti-D-Prophylaxe in der DDR 1978/1979 und ihre Folgen [Zatuszowany skandal. Profilaktyka anty-D w NRD 1978/1979 i jej skutki], Halle 2016.
 • Florian Steger, Asklepios. Medizin und Kult [Eskulap. Medycyna i  kult], Stuttgart 2016. 
• Anja Werner, Christian König, Jan Jeskow, Florian Steger, Arzneimittelstudien westlicher Pharmaunternehmen in der DDR, 1983–1990 [Badania kliniczne leków zlecane przez zachodnie firmy farmaceutyczne w  DDR, 1983–1990], Leipzig 2016.
• Florian Steger, Maximilian Schochow, Traumatisierung durch politisierte Medizin. Geschlossene Venerologische Stationen in der DDR [Traumatyzacja na skutek upolitycznionej medycyny. Zamknięte oddziały wenerologiczne w DDR], Berlin 2016.