Grupa Santander nieustannie wspiera zrównoważony rozwój nakierowany na eliminację wykluczenia społecznego. Aktywnie angażuje się w wiele programów społecznych i edukacyjnych. Jednym ze strategicznych celów Santander Bank Polska jest wspieranie społeczeństwa, m.in poprzez współpracę ze światem akademickim.

Od 26 lat bank wyróżnia się na tle światowych instytucji finansowych swoją działalnością na rzecz wspierania edukacji, przedsiębiorczości oraz zatrudnienia. Od początku swojej działalności przeznaczył ponad 2,2 mld EUR na inicjatywy w obszarze szkolnictwa wyższego, współpracując z prawie 1300 uniwersytetami, w tym z 61 uczelniami w Polsce.

Grupa Santander została uznana za firmę najsilniej inwestującą w edukację na świecie (Raport Varkey/UNESCO/Fortune 500) w myśl zasady, że podstawą zrównoważonego społeczeństwa jest edukacja i silna gospodarka.

Platforma Santander Scholarships umożliwia aplikowanie na wybrane projekty realizowane nie tylko w Polsce, lecz także w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Ameryce Południowej. Szkolenia i warsztaty oferowane przez Santander Bank Polska pozwalają na zdobycie cenionych na rynku pracy kompetencji i certyfikatów. Stypendia Santander oferują wiele ciekawych projektów realizowanych z prestiżowymi partnerami. Wśród propozycji znajdują się m.in: języki obce – kursy online prowadzone przez British Council dla osób, które chcą podnieść swoje kompetencje językowe; kompetencje cyfrowe – intensywne kursy online z zakresu programowania, Excela, SQL, Pythona, Business Intelligence; umiejętności miękkie – projekty realizowane z m.in. London School of Economy oraz Harvard Business School Publishing, dotyczące pracy zespołowej, umiejętności przywódczych, komunikacji, negocjacji. Szczegóły programów stypendialnych znajdują się na www.santander-grants.com/pl. 

Edukacja w dzisiejszych czasach staje przed wieloma wyzwaniami społecznymi. Powinna być dostępna dla wszystkich bez względu na pochodzenie, umiejętności czy miejsce zamieszkania. Dlatego razem z uczelniami Grupa Santander tworzy programy odpowiadające na potrzeby społeczeństwa. Projekty są głównie realizowane online, aby ułatwić do nich dostęp szerszej społeczności.

Uniwersytet Łódzki podjął w 2012 r. współpracę z Bankiem Zachodnim WBK (obecnie Santander Bank Polska), członkiem Grupy Santander, w zakresie realizacji inicjatyw, programów, projektów lub usług o charakterze akademickim, technologicznym i naukowym w programie Santander Universidades.

Umowa ramowa o współpracy z Uniwersytetem Łódzkim umożliwia uczestnictwo w naukowych programach globalnych, organizowanych w ramach sieci uczelni posiadających umowy o współpracy z Grupą Santander. Studenci, doktoranci oraz pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego mają możliwość udziału w programach naukowych, stażach i praktykach, a także innych organizowanych regularnie lub jednorazowo formach międzynarodowej wymiany pod warunkiem spełnienia kryteriów i wymogów formalnych. W ofercie są szkolenia i warsztaty, zaś najlepsi studenci otrzymują stypendia.

Współpraca Wydziału Zarządzania UŁ z Santander Bank Polska koncentruje się nie tylko na promocji i realizacji inicjatyw programowych, lecz także wsparciu w przygotowywaniu wydarzeń i projektów edukacyjnych dedykowanych społeczności wydziałowej. 

Stała obecność przedstawicieli Grupy Santander na Wydziale Zarządzania owocuje wieloma wspólnymi działaniami. Należy szczególnie podkreślić opisane poniżej.

1.    Zrealizowane w latach 2013–2016 na Wydziale Zarządzania cztery edycje kursu Mała firma w pigułce, który dostarczył uczestnikom interdyscyplinarnej wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej i wpisywał się w działania z zakresu edukacji finansowej oraz kształtowania postaw przedsiębiorczych.

2.    Od kwietnia do czerwca 2013 r. ze wsparciem programu Santander Universidades odbywały się szkolenia z cyklu Przedsiębiorczy nauczyciel – lekcja z pomysłem, skierowane do nauczycieli przedsiębiorczości z regionu łódzkiego. Szkolenia miały charakter warsztatowy. 

3.    W latach 2015–2017 realizowany był wspólny projekt Nakręć firmę. Był to konkurs dla młodych przedsiębiorców – studentów i absolwentów Wydziału Zarządzania, który miał na celu upowszechnienie działań przedsiębiorczych wśród szerokiego grona odbiorców, wspieranie przedsiębiorczości oraz inspirowanie do rozwoju. Finalnym efektem była realizacja filmów w konwencji promocyjno-reklamowej, prezentujących firmy studentów i absolwentów Wydziału Zarządzania i promujących ideę przedsiębiorczości. Profil działalności firm biorących udział w projekcie był bardzo wszechstronny. Do projektu zgłoszono m.in. firmę transportową, firmę montującą inteligentne systemy w domach, wypożyczalnię produktów dla młodych mam czy firmę eventową. Filmy nakręcone w dwóch edycjach projektu można obejrzeć na wydziałowym kanale YouTube.

4.    W czasie pandemii przedstawiciele Grupy Santander zaprosili studentów Wydziału Zarządzania do udziału w cyklu szkoleń pt. #ZainwestujWSiebie, które miały na celu wzbogacenie podstawowej oferty kształcenia o doskonalenie nowych kompetencji i zdobywanie umiejętności przydatnych w życiu zawodowym i osobistym. Pod hasłem #ZainwestujWSiebie zaproponowano następujące szkolenia: Zostań mistrzem komunikacji online; Design Thinking SPRINT; Myślenie wizualne jako pomoc w nauce do sesji egzaminacyjnej; Profesjonalny wizerunek, czyli jak zapewnić sobie sukces w kontaktach biznesowych; Zarządzanie projektami – jak zbudować wydajny zespół projektowy; Zarządzanie sobą w czasie. 

5.    W terminie 25 lipca–30 września 2022 r. wspólnie zrealizowano Stypendium Rozwojowe Santander – Podstawy Zarządzania Projektami WZ UŁ & IPMA. Stypendia przyznano 100 osobom (w tym 50 z UŁ), które zdobyły największą liczbę punktów zgodnie z określonymi kryteriami. Program Stypendium Rozwojowego realizowany był w formie wykładów, warsztatów oraz ćwiczeń online w trzech blokach tematycznych: 1) wprowadzenie do zarządzania projektami; 2) tworzenie, zarządzanie i komunikacja w zespole projektowym; 3) planowanie realizacji projektu.

Poza wymienionymi wyżej inicjatywami pracownicy Santander Bank Polska blisko współpracują z organizacjami studenckimi i biorą czynny udział w życiu uczelni, czego dowodem są warsztaty i szkolenia przeprowadzone dla studentów i wspólnie z nimi na Wydziale Zarządzania UŁ.

Grupa Santander od 2015 r. nieprzerwanie wspiera organizację inauguracji roku akademickiego i funduje upominki dla grupy najlepszych studentów rozpoczynających studia na Wydziale Zarządzania oraz angażuje się w Galę Absolwenta tego wydziału poprzez fundowanie nagród dla najlepszych absolwentów, autorów wyróżniających się prac licencjackich lub magisterskich.

W uznaniu za wszelki wkład ze strony partnerów biznesowych w funkcjonowanie i rozwój Wydziału Zarządzania, podczas Gali Absolwenta przyznawany jest tytuł Partnera Roku, którym Grupa Santander została wyróżniona dwukrotnie – w latach 2017 oraz 2018.

W niedawnym V Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów Universia w Walencji wzięło udział prawie 700 rektorów i przedstawicieli środowiska akademickiego z całego świata. Z Polski w wydarzeniu uczestniczyło 30 rektorów i prorektorów reprezentujących 30 uczelni, w tym Uniwersytet Łódzki. Była to unikatowa szansa nawiązania relacji międzynarodowych i networkingu pomiędzy przedstawicielami nauki z całego świata. Takie spotkania są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na wymianę poglądów i inspiracji oraz promowanie działań na rzecz edukacji i społeczeństwa.