Doktor Saskia Brix obroniła z  wyróżnieniem pracę doktorską pt. Evolution, Systematics and Distribution of Desmosomatidae (Isopoda, Peracarida, Crustacea) in the deepsea i uzyskała tytuł doktora nauk biologicznych w 2006 r. Obecnie Pani Doktor jest pracownikiem naukowym Senckenberg Research Institute, German Centre for Marine Biodiversity Research w  Hamburgu i niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie taksonomii i systematyki morskich skorupiaków.

Od roku 2011 Doktor Brix koordynuje prace międzynarodowego projektu Icelandic marine Animals: Genetics and Ecology (IceAGE), realizowanego we współpracy z jednostkami naukowymi w Niemczech, Islandii, Polsce, USA, Norwegii, Rosji, Hong Kongu i  Australii. W  ramach tego przedsięwzięcia Pani Doktor organizowała i była liderem naukowym dwóch niemieckich morskich wypraw głębokowodnych w rejon Islandii (2011, 2013). Sukcesy naukowe wspomnianego projektu zagwarantowały jej finansowanie realizacji dwóch kolejnych ekspedycji (2018, 2019) i kontynuację zainicjowanych przez nią badań. Z inicjatywy Pani Doktor zorganizowano osiem warsztatów i  spotkań roboczych (2009–2017) poświęconych różnorodności biologicznej fauny głębokowodnej północnego Atlantyku (Niemcy, Islandia, USA, Polska). Doktor Brix była ekspertem w zakresie skorupiaków równonogich w licznych międzynarodowych projektach badawczych poświęconych biogeografii i ewolucji fauny bentosowej w abysalu Atlantyckim (DIVersity of Atlantic, VemaTRANSIT), w Zachodniej Antarktyce (ANtarctic DEEP-sea Diversity) oraz w Północnym Pacyfiku (Kurile-Kamchatka Biodiversity).

Od wielu lat dr Brix wspiera działalność naukową pracowników Wydziału Biologii i  Ochrony Środowiska UŁ poprzez podejmowanie wspólnych badań dotyczących różnorodności biologicznej głębokowodnych skorupiaków morskich i oceny ich zdolności do dyspersji. Wyniki tych badań zostały opublikowane w  trzech tomach specjalnych Polish Polar Research (2014), ZooKeys (2018) i Marine Biodiversity (2018), w których pracownicy i doktoranci Zakładu Biologii Polarnej i Oceanobiologii UŁ są autorami lub współautorami ośmiu prac.

Pozytywne oddziaływanie dr Brix na otoczenie, a szczególnie na kadrę naukową stojącą u progu kariery, jest wszechstronne i wielowątkowe. W częstych formalnych i nieformalnych kontaktach zawsze chętnie dzieli się swoim doświadczeniem oraz inspiruje do działania. Swoją otwartą i zawsze bardzo skromną postawą budzi uznanie i jest wzorem zarówno dla studentów, jak i doświadczonych kolegów.