Wracamy z podkastem!

Prezentujemy pierwszy odcinek trzeciego sezonu podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie", w którym dr Aneta Stawiszyńska opowiada o tym, jak Łódź i jej mieszkańcy radzili sobie w niespokojnych czasach Wielkiej Wojny.

Jak niemieccy okupanci potraktowali łódzkich rodaków? Czym były tanie kuchnie i dlaczego miały swoich przeciwników? Dlaczego robotnicy sprzątali niepracujące fabryki?

Łodzianie mieli różne wyobrażenia nadchodzącego konfliktu. Niektórzy liczyli, że burza wojenna Łódź ominie, inni ufali, że jakoś to będzie, byli również tacy, którzy szukali pocieszenia u wróżbitów. Ostatecznie ich złudzenia i rozterki szybko zostały rozwiane. Po wybuchu I wojny światowej i wkroczeniu Niemców do miasta fabryki stanęły, zapanowało masowe bezrobocie, a miejscowa ludność borykała się z biedą na nieznaną dotąd skalę.

Dr Aneta Stawiszyńska, pierwsza rozmówczyni nowego sezonu podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie", opowiada o tym, jak Łódź i jej mieszkańcy radzili sobie w niespokojnych czasach Wielkiej Wojny. W rozmowie z Justyną Tomaszewską przywołuje m.in. zaskakujące formy walki z głodem, próby zorganizowania pracy i zarobkowania łodzian oraz przykłady wzajemnej solidarności mieszkańców. Zwraca także uwagę na losy łódzkich Niemców i opisuje ich relacje z pobratymcami z armii niemieckiej. Nie brakuje też odniesień do barwnej sceny kulturalnej ówczesnego miasta, która, pomimo wojennych trudności, utrzymywała swoją działalność.

 

Posłuchaj na Spotify:
https://open.spotify.com/episode/2QEYGkSDQpZEflJ6UtkiPp?si=ea9f7d1d75404616

Posłuchaj na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=lK2SKqseFZA&t=12s