15 lat Polski w UE - skok o 20%!

Gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE są nie do przecenienia. W 2004 r. średni poziom zamożności Polaków wynosił mniej niż 50 proc. średniej unijnej, 15 lat później wynosi 70 proc. Członkostwo w UE pozwoliło nam także znacząco zwiększyć udział eksportu w naszym PKB - z 34 proc. w 2004 wzrósł do 55 proc. w 2018. To m.in. ta zmiana pozwoliła utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego; do Polski, po odjęciu składek, napłynęło 110 mld euro wsparcia - mówi dr Maria Celina Błaszczyk z Wydziału Ekonomiczno-Socjologiznego UŁ.

 

- Możemy korzystać z całego obszaru wolności i sprawiedliwości, polityki, którą prowadzi UE, a będąc największym biorcą w ramach polityki spójności byliśmy w stanie przyśpieszyć tempo, wzrost i rozwój cywilizacyjny - mówi dr M.C. Błaszczyk.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ