5 słów od Hermana Van Rompuya – wykład na UŁ

Solidarność, Jedność, Demokracja, Autonomia, Przyszłość – na tych pięciu słowach skupił się Herman Van Rompuy, były Przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Belgii, podczas wykładu na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wystąpienie pod tytułem “Europa w świecie, w którym wartości są coraz bardziej potrzebne” było podsumowaniem wizyty Hermana Van Rompuya w Łodzi. 24 maja br. wybitny polityk otrzymał tytuł doktora honoris causa UŁ, dopiero teraz mógł go osobiście odebrać. „Mam nadzieję, że będę ostatnią osobą zdalnie wyróżnioną tym tytułem” – powiedział na wstępie swojego wystąpienia.

Uniwersytet Łódzki jest relatywnie młody, ale jest już częścią wielkiej europejskiej tradycji wolności myśli.

Europa musi być syntezą nowego i starego, najlepszych elementów z tych dwóch.

Dla populistów demokracja jest sposobem osiągania władzy, a nie sposobem dbania o jej podstawowe wartości. 

Wielkim paradoksem jest to, że ludzie chcą coraz większego udziału we władzy, a coraz częściej głosują na niedemokratyczne partie.

Żadne państwo nie dominuje dziś nad całym światem. Afganistan jest tego ostatnim przykładem.

 

Wykład Hermana Van Rompuya na #UniLodz: 

 

Recenzentami w przewodzie o nadanie tytułu doktora h. c. Uniwersytetu Łódzkiego byli: prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Ryszard Piasecki z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Wolfgang Wessels z Uniwersytetu w Kolonii.  

Herman Van Rompuy urodził się w 1947 r. w Etterbeek w Belgii, w regionie stołecznym Brukseli. W 1965 r. ukończył Kolegium Świętego Jana Berchmansa w Brukseli. Trzy lata później uzyskał licencjat z filozofii na najstarszej belgijskiej uczelni wyższej – Katolickim Uniwersytecie w Leuven. W 1971 r. na tym samym uniwersytecie otrzymał stopień magistra ekonomii. Po studiach pracował w administracji Narodowego Banku Belgii, jednocześnie aktywnie angażował się w działalność belgijskiej Chrześcijańskiej Partii Ludowej.  

Od połowy lat 90. XX w. Herman Van Rompuy był członkiem belgijskiej Izby Reprezentantów. Był też wybierany do parlamentu w 1999, 2003 i 2007 r. Objęcie stanowiska premiera Belgii w grudniu 2008 r. było ukoronowaniem jego działalności politycznej w kraju.  

W listopadzie 2009 r. został wybrany na pierwszego stałego Przewodniczącego Rady Europejskiej, obejmując urząd 1 grudnia 2009 r. i pełniąc go przez dwie kadencje, do listopada 2014 r.  

Przez cały okres działalności politycznej Herman Van Rompuy udzielał się również w życiu naukowym i kulturalnym. Był dyrektorem Centrum Studiów Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych, pracował na stanowisku profesora w Handelshogeschool w Antwerpii, a po zakończończeniu prezydentury był profesorem na Uniwersytecie w Leuven i Kolegium Europejskim w Brugii.  

 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ