Kamp, glamour i vintage – co mówią o współczesności i pięknie - Projekt Wiedza w Empiku

Spotkanie rozpoczniemy od przyjrzenia się trzem pojęciom - kamp, glamour i vintage - których używamy coraz częściej, choć nie zawsze wiemy, co znaczą. Czy świat reklamy i marketingu sprowadził te terminy do roli konsumpcyjnych metek lub pojęć związanych z krótkotrwałymi modami? Czy też są to słowa, które odnoszą się do piękna, brzydoty czy kiczu? Przybliżenie sensu i znaczenia wspomnianych terminów pokaże, że są czymś więcej niż marketingowo-internetową nowomową. Kamp, glamour i vintage opowiedzą nam wiele o nas i naszych upodobaniach estetycznych. Pomogą również w udzieleniu odpowiedzi na odwieczne pytanie - czy istnieje obiektywne i uniwersalne piękno?

dr Wioletta Kazimierska-Jerzyk - estetyczka i historyczka sztuki, pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się problematyką współczesnych wartości estetycznych; autorka książek poświęconych pojęciom współczesnej estetyki: "Strategia rewaloryzacji" pojęć we współczesnejestetyce. Piękno, eklektyzm, infantylizm, epigonizm (2008), Kamp, glamour i vintage. Współczesne wartości estetyczne (2018) oraz współautorka książek o estetyce miasta: Doświadczenie sztuki w przestrzeni miejskiej. Galeria Urban Forms 2011-2013 (2014), Aesthetic Energy of the City (2016).