Studentka UŁ z Ukrainy w programie stypendialnym Perspektyw

Anastasiia Pielukhovska, studentka Uniwersytetu Łódzkiego, jest jedną z tegorocznych stypendystek programu „Nowe technologie dla kobiet – Ukraina”. Projekt został zainicjowany przez Intel International Corporation oraz fundację edukacyjną Perspektywy Women in Tech. Wspiera on młode kobiety, które w wyniku napaści Rosji na Ukrainę znalazły się w trudnej sytuacji, ale jednocześnie pozwala wyszukiwać nowe, wykwalifikowane kadry w branży nowych technologii w Polsce. Drugą laureatką programu jest Sofia Voitkova – także studiująca na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ.

Strona programu STEM 

zdjęcie grupowe uczestnikówStypendystki programu „Nowe technologie dla kobiet – Ukraina” (fot. Perspektywy)

Ze Svitlovodska do Łodzi  

Anastasiia pochodzi z Centralnej Ukrainy, mogła aplikować do programu, bo choć nie jest studentką uczelni technicznej, to studiuje na Uniwersytecie Łódzkim informatykę, czyli jeden z kierunków w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics).  

Najpierw miałam studiować w Kijowie, ale okazało się to zbyt niebezpieczne. Znalazłam więc dobrą ofertę studiów w języku angielskim na Wydziale Matematyki i Informatyki na UŁ. Z kolei informację o stypendium Perspektyw i Intela wyszukał mój nauczyciel ze szkoły w moim rodzinnym Svitlovodsku i namówił mnie do złożenia aplikacji. Na razie nie myślę o tym czy zostać w Polsce, czy wrócić na Ukrainę, to za wcześnie. Skupiam się na tym, żeby zdobyć dobre wykształcenie w kraju Unii Europejskiej i znaleźć dobrą pracę, która jest moją pasją. Ale chciałabym kiedyś wrócić do ojczyzny.  

portret studentkiAnastasiia Pielukhovska (fot. Bartosz Kałużny, Centrum Promocji UŁ)

Co daje program Perspektyw i Intela? 

Stypendyści programu „Nowe technologie dla kobiet – Ukraina” otrzymują miesięcznie 2000 złotych brutto przez niemal rok. Oprócz tego mogą brać udział w specjalistycznych warsztatach prowadzonych przez ekspertów z firmy Intel, zdobywając zarówno kompetencje „twarde”, jak i „miękkie”. Do dyspozycji mają również darmowe doradztwo zawodowe i „Buddies Program”, czyli możliwość wymiany doświadczeń z rówieśnikami, którzy uczestniczą w projekcie.  

uczestnicy programu z flagą UkrainyStypendystki programu „Nowe technologie dla kobiet – Ukraina” (fot. Perspektywy)

Perspektywy Women in Tech 2023 – darmowa wejściówka! 

Ostatnia korzyść ze zdobycia stypendium pojawi się w przyszłym roku. Uczestnicy programu będą mogli również bezpłatnie wziąć udział w Perspektywy Women in Tech 2023. Wydarzenie zorganizowane będzie w Warszawie w czerwcu 2023 r. Jest to międzynarodowa konferencja, która pozwala spotkać się kobietom z Europy i Azji pracującym w dziedzinach z obszaru STEM i wymieniać swoje doświadczenia pomagając tym samym w rozwoju zawodowym i osobistym.  

Źródło: https://www.stypendiadladziewczyn.pl/ukraine/   

Redakcja: Paweł Śpiechowicz, Centrum Promocji UŁ