The new Galenic manuscript Vlatadon 14: history of a discovery

W 2005 r. w jednym z greckich klasztorów w Tesalonice Antoine Petrobelli z Uniwersytetu w Reims odkrył manuskrypt zawierający teksty Galena w języku greckim. Były to: zupełnie dotąd nieznany "De indolentia"; znany dotychczas tylko z arabskich i łacińskich tłumaczeń oraz greckich pozostałości "De propriis placitis"; "De libris propriis" i "De ordine librorum suorum", które były znane częściowo, a odkrycie Petrobellego wypełniło znaczne luki, które w nich pozostawały. Teksty te przybliżały podejście Galena do filozofii, jego metody pracy naukowej, pracy z księgami i sposobów funkcjonowania świata naukowego II-wiecznego Rzymu. O tym, co manuskrypt Galena, "Vlatadon 14", zmienił, prof. Véronique Boudon opowie podczas wykładu.Profesor Véronique Boudon ukończyła filologię klasyczną, a stopień naukowy doktora uzyskała z greki na paryskiej Sorbonie. Pracę habilitacyjną poświęciła Galenowi z Pergamonu. Prowadzi badania w Centre National de la Recherche Scientifique na temat historii medycyny w starożytnej Grecji. ***Centrum Ceraneum, Wydział Filozoficzno-Historyczny i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do uczestnictwa w cyklu wykładów otwartych poświęconych historii medycyny, organizowanych pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego oraz La Société Française d'Histoire de la Médecine. Celem spotkań jest zapoznanie publiczności z dziedzictwem antycznej myśli medycznej i jej nowożytnym odbiorem. Więcej informacji można znaleźć na: www.ceraneum.uni.lodz.pl.