Weekend z Dniami Japońskimi na UŁ

W miniony weekend, w dniach 24-25 kwietnia 2021 r. odbyły się XIV Dni Japońskie online, organizowane przez Klub Yakumo-goto i Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Ta cykliczna impreza skupiająca wokół siebie miłośników kraju kwitnącej wiśni, w tym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - miała miejsce w przestrzeni wirtualnej.

 

Wydarzenie realizowane było pod patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Polska Asocjacja Bonsai.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia XIV Dni Japońskich, zgromadzonych gości powitała Pani Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbieta Żądzińska. W swoim przemówieniu podkreśliła wagę polsko-japońskich relacji i doświadczeń:

- Dni Japońskie są dla nas wydarzeniem niezwykle ważnym, bo nasze narody łączą wspólne wartości - dbałość, pracowitość oraz szacunek do drugiego człowieka. Polacy i Japończycy tak samo śmiało patrzą w przyszłość, nie zapominając o swojej tradycji - mówiła Pani Rektor, prof. Elżbieta Żądzińska.

Ambasador Japonii w Polsce, Pan Miyajima Akio wygłosił przemówienie na temat 100. lat stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, wspominając wsparcie, jakiego Japończykom w przeszłości udzielali Polacy, m.in po trzęsieniach ziemi w Japonii.

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Mam wielką nadzieję, że przez kolejne 100 lat nasze przyjacielskie relacje będą się wciąż rozwijać. Mam też nadzieję, że jak najszybciej uda nam się pokonać pandemię COVID-19 - mówił Ambasador Miyajima.

Wśród gości honorowych znaleźli się: Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce - Pani Michiko Makino; pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi - Pan Adam Pustelnik; Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ - Pan Profesor Rafał Matera, wieloletni gospodarz wydarzenia oraz Dyrektor zarządzająca Fujitsu - Pani Aleksandra Durzyńska-Prochowska.

Gospodarzem i prowadzącą XIV Dni Japońskie była Pani Prezes Klubu Yakumo-goto, inicjatorka wydarzenia - Profesor Jolanta Młodawska-Bronowska. Wyróżniona Nagrodą Ambasadora Japonii w Polsce Zaigai kokan-cho - hyo-sho ("w uznaniu wyjątkowych zasług na rzecz pogłębiania wzajemnego zrozumienia oraz umacniania przyjaźni między Japonią i Polską").

W pierwszym dniu wydarzenia uczestnicy wysłuchali koncertu na shamisen i fortepian, uczestniczyli w prelekcjach o stereotypie samuraja, kompetencjach przyszłości, tokijskich igrzyskach olimpijskich w 2021 r. i japońskiej muzyce współczesnej. Imprezę urozmaiciły: pokaz jukendo i tankendo oraz warsztaty bonsai.

W drugim dniu spotkania na pasjonatów japońskiej kultury czekały prelekcje o ogrodach "suchego krajobrazu", technice kintsugi, japońskim dizajnie, relacje z podróży na górę Fuji oraz do Ise - kolebki shintoizmu. Dwudniowe spotkanie zakończyły warsztaty kaligrafii.

Dziękujemy partnerom wydarzenia: Mitsubishi Motors, Fujitsu, Superminds Academy, Rotary Klub Łódź.

Patronaty medialne: Japonia Online, TORII, japonia-info.pl, Fundacja Heiwa.

Relacje z wydarzenia dostępne są pod linkiem: https://www.facebook.com/yakumogoto


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ