Doktor Dzmitry Shcharbin urodził się 17. czerwca 1970 roku w Grodnie na Białorusi. W 1992 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki Państwowego Uniwersytetu Białorusi w Mińsku, uzyskując tytuł magistra fizyki w zakresie biofizyki. W latach 1992-1996 wykonywał pracę doktorską w Instytucie Fotobiologii (obecnie Instytut Biofizyki i Inżynierii Komórki) Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku, w którym został zatrudniony w 1999 roku w charakterze asystenta i pracował na tym etacie do 2004 roku. W latach 2004- 2008 odbył staż podoktorski w Katedrze Biofizyki Ogólnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w ramach europejskiego projektu Marie Curie „Incoming International Fellowship”. Po powrocie do kraju pracował w Instytucie Biofizyki i Inżynierii Komórki Białoruskiej Akademii Nauk przez dwa lata (2008-2009) na etacie adiunkta do chwili objęcia stanowiska kierownika Laboratorium Proteomiki w tym Instytucie.

Doktor Dzmitry Shcharbin jest wybitnym specjalistą w dziedzinie biofizyki, którego zainteresowania koncentrują się wokół nanotechnologii i medycyny spersonalizowanej, a w szczególności ukierunkowanej terapii genowej, mechanizmów dostarczania leków i genów, biofizyki nanomateriałów i interakcji białek z nanomateriałami. Był i nadal jest wykonawcą i kierownikiem wielu projektów narodowych i międzynarodowych, w tym projektu Marie Curie IIF, projektu NATO CLG, polsko-białoruskiego projektu NCN Harmonia, projektu Marii Skłodowskiej-Curie „International Research Staff Exchange Scheme” IRSES w ramach 7 Ramowego Programu UE i projektu VACTRAIN w ramach programu Horyzont 2020-TWINN-2015.

Doktor Shcharbin jest laureatem wielu nagród i stypendiów naukowych za działalność badawczą, w tym Funduszu im. J. Mianowskiego, Prezydenta Białorusi dla wybitnych młodych naukowców, Marie Curie IIF, Funduszu G. Sorosa, Akademii Nauk Białorusi i kilku nagród JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za wspólne z Katedrą Biofizyki Ogólnej cykle publikacji.

Dr Dzmitry Shcharbin opublikował 90 artykułów doświadczalnych, w większości w czasopismach z listy Journals of Citation Reports, 2 książki, 7 rozdziałów do książek i ponad 100 referatów i doniesień konferencyjnych. Jest autorem 3 białoruskich patentów i współautorem 1 międzynarodowego zgłoszenia patentowego. Katedra Biofizyki Ogólnej UŁ rozpoczęła współpracę z doktorem Shcharbinem w 2001 roku. Podjęliśmy wspólny temat badawczy dotyczący oddziaływania nanocząsteczek (dendrymerów) z biomolekułami oraz możliwości zastosowania tych struktur do przenoszenia leków i genów. Od tej pory wykonujemy z sukcesem wspólne badania, które owocują wieloma publikacjami i aplikacjami grantowymi oraz intensywną wymianą pracowników obu jednostek.


Opracowanie: prof. dr hab. Maria Bryszewska, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ